Tarih : 20.10.2021 - 14:51 Yorum : 0

Gerilim yine tırmandı: Karadeniz'de Rus uçakları ABD savaş uçaklarını engelledi

Karadeniz üzerinde uçuş gerçekleştiren ABD ordusuna ait uçaklar, Rusya sınırlarına yaklaşınca Rus savaş uçakları harekete geçti. ABD savaş uçaklarını, Rus savaş uçakları uzaklaştırdı.

Gerilim yine tırmandı: Karadeniz'de Rus uçakları ABD savaş uçaklarını engelledi

Rusya ve ABD bu kez savaş uçaklarıyla karşı karşıya geldi. Japon Denizi üzerinde yaşanan gerginliklerinden ardından bir yenisi daha geldi. Karadeniz üzerinde uçuş yapan ABD'ye ait 2 adet b-1B stratejik bombardıman uçağı ve 2 adet KC-135 tanker uçağı Rus radarları tarafından takibe alındı. Rus sınırlarına yaklaşıldığı gerekçesiyle 2 Rus Su-30 savaş uçağı üslerinden kalkış yaparak havadaki uçakları tespit etti.

ABD uçakları Rusya sınırına yaklaşınca ise Rus uçakları harekete geçti, ABD uçaklarını takip ederek hava sahasından uzaklaştırdı. Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz üzerinde yaşananları kamuoyuna aktararak, şu ifadelere yer verdi:

"19 Ekim 2021'de, Rusya Federasyonu devlet sınırlarına yaklaşan hava unsurları, Rus hava kontrol sistemleri tarafından Karadeniz'in tarafsız sularında hava araçları tespit edildi. Tespit edilen hava hedeflerini belirlemek ve Rusya Federasyonu Devlet Sınırının ihlallerini önlemek için Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet Su-30 savaş uçağı kalkış yaptı.''

''Rus savaş uçakları, hava hedeflerini ABD Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet B-1B stratejik bombardıman uçağı ve 2 adet KC-135 tanker uçağı olarak belirleyerek Karadeniz üzerinden onlara eşlik etti.''

Açıklamanın devamında Rus uçaklarının, ABD uçaklarını uzaklaştırmasından sonra üslerine geri döndüğü aktarılırken bu müdahalenin de uluslararası kurallara sıkı sıkıya bağlı olarak gerçekleştiği vurgulandı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber