23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %46
Rüzgar 4.66 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
Pazar
25˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-23 21:42:04

Kennedy suikastına ilişkin gizli belgeler ortaya çıkıyor!

Beyaz Saray, eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin suikastine ilişkin gizi belgelerin bir kısmını yayınlayacağını açıkladı Belgelerin 15 Aralık'ta ilk kısmının, kalan belgelerin ise 1 yıl içinde yayına hazır hale getirileceği duyuruldu..

Kennedy suikastına ilişkin gizli belgeler ortaya çıkıyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikastına ilişkin gizli belgeler ortaya çıkıyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Kennedy suikastına ilişkin gizli belgelerinin bir kısmını açıklayacağını duyurdu.

Söz konusu belgelerin redaksiyonlarının tamamlanması için 15 Aralık'a kadar bekleneceği belirtilen açıklamada, 15 Aralık’a kadar redaksiyonu tamamlanmamış belgeler için de Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’ne (NARA) 1 yıl daha süre tanınacağı kaydedildi. Açıklamada, koronavirüs pandemisi nedeniyle bazı belgelerin redaksiyonlarının tamamlanmaması gecikmenin gerekçesi olarak açıklanırken, askeri savunma, istihbarat, yasa koruma ve uluslararası ilişkilerin gidişatına zarar verme ihtimaline engel olmak için bu gecikmenin gerekli olduğu ifade edildi.

250 BİN BELGE HALKA AÇIK

"O korkunç günü yaşayan ABD’liler ve ABD tarihinin hafızasında yankılanmaya devam eden derin bir ulusal trajedi" olarak nitelendirilen Kennedy suikastı ile ilgili NARA’nın koleksiyonundaki belgelerin yüzde 90’ını oluşturan 250 bin belgenin halka açık durumda olduğunun da altı çizildi.

BAZI BELGELER ULUSAL GÜVENLİK GEREKÇESİYLE GİZLİ TUTULUYOR

John F Kennedy’nin 54 yıl önce 22 Kasım 1963'te Texas eyaletinin Dallas kentinde öldürülmesiyle ilgili çok sayıda komplo teorileri gündeme gelmesi üzerine 1992 yılında çıkartılan Kennedy suikastı kayıtları yasası gereği, çoğunluğu FBI, CIA, İç Güvenlik Bakanlığı’na ait 35 bin belgenin 25 yıl içerisinde kamuoyuna açıklanması gerekirken, bu süre 26 Ekim 2017’de dolmuştu. NARA, 1992 tarihli JFK yasası gereği suikaste ilişkin çok sayıda gizli olmayan belgeyi yayınlamış, eski Başkan Donald Trump ise 2017’de binlerce gizli belgenin açıklanmasına onay vermişti. Bazı belgeler ise ulusal güvenlik gerekçesiyle gizli tutulmuştu.

Etiketler