Tgrt Haber
29 Kasım 2023 16:06 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 16:15

Kenya'da kıyafet yönetmeliği krizi: Geleneksel kıyafet ve 'Kaunda' ile meclise girişleri yasaklandı

Kenya Meclisi, kıyafet yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle geleneksel Afrika giysileri ve kaunda takım elbisesi ile meclis binasına girilmesini yasakladı.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
Kenya'da kıyafet yönetmeliği krizi: Geleneksel kıyafet ve 'Kaunda' ile meclise girişleri yasaklandı
Meclis

Meclis Başkanı Moses Wetangula yaptığı konuşmada, Devlet Başkanı William Ruto'nun da sık sık giydiği ve adını eski Zambiya Devlet Başkanı Kenneth Kaunda'dan alan "kaunda" takım elbiselerle meclise girilmesini yasakladıklarını duyurdu.

Wetangula, kıyafet yönetmeliğine aykırı olan geleneksel kıyafetlerin ve "kaunda" takım elbiselerin yerine vekillerin ve çalışanların klasik takım elbise giymesini istedi. Meclis Başkanı ayrıca, kadınların mini etek ya da kolsuz bluzlar giymesinin de yasak olduğunu hatırlattı.

TAKIM ELBİSE, ESKİ ZAMBİYA DEVLET BAŞKANI KAUNDA'YLA ÜN KAZANMIŞTI

Gömleğe benzer bir ceketle aynı renk pantolondan oluşan kaunda takımları, son yıllarda Sahra Altı Afrika ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Mecliste daha önce giyilmesine izin verilen kaunda takımları, Devlet Başkanı Ruto tarafından da sık sık tercih ediliyor. Söz konusu takım elbise, eski Zambiya Devlet Başkanı Kenneth Kaunda'yla ün kazanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...