Tarih : 05.12.2021 - 19:55 Yorum : 0

Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi'ne saldırı

Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi'ne çirkin bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda yaralanma veya can kaybının olmazken, Rum polisi tarafından yürütülen soruşturmanın sonucu yakalanan 1 kişinin ise tutuklandığı kaydedildi.

Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi'ne saldırı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2 Aralık akşamı Larnaka Büyük Camisi'ne çirkin bir saldırı gerçekleştiği belirtildi.

Saldırıda yaralanma veya can kaybının olmadığı bildirilen açıklamada, Rum polisi tarafından yürütülen soruşturmanın sonucu yakalanan 1 kişinin tutuklandığı kaydedildi.

'SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ'

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal, yaptığı yazılı açıklamada, "Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Larnaka Büyük Camisi'ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İbadethanelere saldırı barışa değil, kin, nefret ve husumetin artmasına yol açar. KKTC Din İşleri Başkanlığı olarak olayın meydana geldiği yerdeki yetkilileri hem bu çirkin saldırıyı takibe hem de manevi değerlerimizin sembolleri niteliğindeki mabetleri korumakta hassasiyete çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Rum kesimindeki farklı camilere daha önce de çok sayıda saldırı düzenlenmişti.

RUM VANDALİZMİ DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs konusuyla ilgili anlaşmaya yönelik olarak Rum tarafına diyalog çağrıları devam ederken, Larnaka Büyük Camisi'nin kundaklanarak yakılmak istenmesini şiddetle kınadı.

Tatar, saldırıya ilişkin "Rum vandalizmi ve zihniyeti devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Rum yönetiminin yoğun bir şekilde silahlanması ve Doğu Akdeniz'deki gerginliği tırmandırmaya yönelik faaliyetleriyle provokasyonlarının devam ettiğini hatırlatan Tatar, Rum kesimindeki camilere yönelik saldırıların artmasının da tesadüfi olamayacağını vurguladı.

IRKÇI VE FAŞİST SLOGANLAR YAZILMIŞTI

Tatar, "Limasol'da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii, 2020 yılının haziran ayında yakılmak istenirken, 27-29 Nisan 2021 tarihinde Cenevre'de yapılan gayriresmi 5+BM toplantısı öncesinde de Güney Kıbrıs'ta bulunan camilerimiz ile dini ve kutsal yerlerimiz saldırıya uğramış, Yunan ayaklanmasının 200. yıl dönümünde Limasol'un Yalova köyünde bulunan caminin duvarlarına İslam karşıtı ve 'Bütün Türklere ölüm' şeklinde ırkçı ve faşist sloganlar yazılmıştı. Ama ne var ki bu saldırıların faillerinin hala daha bulunamamış olması da dikkat çekicidir." ifadelerini kullandı.

Geçmişteki saldırılarla Larnaka Büyük Camisi'nin kundaklanarak yakılmak istenmesinin, Rum zihniyetinin değişmediğini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkati çeken Tatar, "1963-1974 döneminde yüzlerce camimizin saldırıya uğrayıp yerle bir edildiğini de hatırlatmak gerekir." ifadelerine yer verdi.

Tatar, şunları kaydetti:

Rum kesiminde Güney Kıbrıs'ta bulunan tarihi, dini ve kültürel varlıklarımıza yönelik saldırılar devam ederken, Rum yönetimi ile liderliğine çağrım; bu tür ırkçı ve faşist saldırıları organize edip desteklememesi, dini ve kutsal yerlerimize saygı göstermesi, saldırıları engellemesi ve sorumluları bir an önce tutuklamasıdır. Temennimiz ve beklentimiz bu yöndedir.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

KKTC'li vatandaşlar da Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi'ne yapılan saldırıya sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

KKTC Din İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, 2 Aralık akşamı Larnaka Büyük Camisi'ne çirkin bir saldırı gerçekleştiği belirtilmişti.

Saldırıda yaralanma veya can kaybının olmadığı bildirilen açıklamada, Rum polisi tarafından yürütülen soruşturmanın sonucu yakalanan 1 kişinin tutuklandığı kaydedilmişti.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal da saldırıyı kınamıştı.

Kıbrıs Rum kesimindeki farklı camilere daha önce de çok sayıda saldırı düzenlenmişti.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber