2021-06-24 14:00:43

Kim Jong Un 10 kişi için idam kararı verdi sebebi şaşırttı

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 10 kişi için idam kararı verdi. Kim'in idam kararı gerekçesi ise duyanları hayrete düşürdü.

Kim Jong Un 10 kişi için idam kararı verdi sebebi şaşırttı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un geçtiğimiz haftalarda 'Batı modası'na dair giyimlere savaş açtı. Batı modasını takip edip, bu kültüre özgü giyimi yasakladı. Henüz Kim'in bu kararının etkileri sürerken gelen haber tüm konuları geride bıraktı. İngiliz medyasının yerel kaynaklarına göre, Kim Jong Un en az 10 kişi için yeni bir idam kararı verdi.

Kim'in idam kararı gerekçesi ise herkesi şaşırttı. İdam edilen kişilerin suçları, Güney Kore'deki aileleri ile irtibatta kalmak için Çin telefon şebekelerini kullanmak oldu. İdamların ise halka açık alanlarda yapıldığı iddia edildi.

Ülkenin iktidar partisi ve gizli polisin Mart ayından bu yana benzer 'suçlardan' dolayı yaklaşık 150 kişiyi tutuklandığı da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda 'Kapitalist ürünlere' savaş açan ülkede bu kültürü temsil eden her şey yasaklanmıştı. Bu kapsamda Güney Kore'ye ait herhangi bir ürünü bulunduran kişilerin en ağır cezaya çarptırılacağı açıklanmıştı.

Parti gazetesi Rodong Sinmun'da konu ile ilgili yayınlanan yazıda şu ifadeleri kullanmıştı:

''Tarih bize, eğer kendi yaşam tarzımıza bağlı kalmazsak, bir ülkenin ekonomik ve savunma gücü ne olursa olsun savunmasız hale gelebileceği ve sonunda nemli bir duvar gibi çökebileceği çok önemli bir ders veriyor.''

Yazıda 'Kapitalist yaşam tarzının en ufak belirtisine karşı dikkatli olmalı ve onlardan kurtulmak için savaşmalıyız' ifadesi yer almıştı.

 

 

Etiketler