22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %45
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-21 09:50:34

Kanlı kongre baskını soruşturması: Trump'ın kızı ifadeye çağrıldı

ABD tarihine kara bir leke olan 2021’deki kanlı kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı olan Ivanka Trump’ı ifadeye çağırdı. Komite, Ivanka Turump’tan gönüllü iş birliği yapmasını istedi.

Kanlı kongre baskını soruşturması: Trump'ın kızı ifadeye çağrıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD’de 6 Ocak 2021’de gerçekleştirilen kanlı kongre baskını ülke tarihine sürülmüş bir kara leke olarak adlandırılıyor. Gerçekleştirilen kongre baskınının ülkede ve dünyada yankıları hala sürüyor. Kanlı baskını soruşturan Temsilciler Meclisi Komitesi, eski başkan Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump’ı da ifadece çağrdı.

AİLEDEN İLK İSİM

Komite tarafından Trump’a gönderilen mesajda, "Komite, Başkan Trump ve dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında 6 Ocak sabahı geçen ve sizin de şahitlik ettiğiniz konuşmanın detaylarını öğrenmek istiyor” denildi. Bu kapsam yürütülen soruşturmada Donald Trump’ın ailesinde ilk kez bir kişinin ifadesine başvurulacak.

NE OLMUŞTU?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmişti. Baskın nedeniyle halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021'de Senatodaki oylamada aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazına rağmen bir komite kurmuş ve olayı soruşturmaya başlamıştı. Komite, bugüne kadar Trump'a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, bu çağrılara uymayan Trump'ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski özel kalemi Mark Meadows "Kongreyi tahkir" ile suçlanmıştı.

 

Etiketler