Tgrt Haber
11 Aralık 2023 09:40 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 10:03

Kongre'de 'yardım' krizi sürerken dikkat çeken çıkış: Ukrayna, Rusya'ya toprak vermek zorunda kalacak

ABD Kongresi'nde 'Ukrayna'ya yardım' krizi tırmanırken Cumhuriyetçi Senatör JD Vance, Ukrayna'nın savaşın sonunda bazı topraklarından feragat edip, Rusya'ya vermek zorunda kalacağını söyledi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Kongre'de 'yardım' krizi sürerken dikkat çeken çıkış: Ukrayna, Rusya'ya toprak vermek zorunda kalacak
Rusya, Ukrayna, Abd

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi yaklaşık iki senedir devam ederken ABD Kongresi'nde sert tartışmalar başladı. Ukrayna'ya yapılan yardımlar konusunda ikiye bölünen Kongre'den ABD'li Cumhuriyetçi Senatör JD Vance'ın Rusya-Ukrayna Savaşı ve ABD'nin Ukrayna'ya yardımlarına ilişkin açıklamaları ise oldukça dikkat çekti.

Senatoda onay bekleyen Ukrayna'ya yardımlara ilişkin pakete karşı çıkmasının nedeninin, Ukrayna'nın hiçbir zaman Rusya'yı yenilgiye uğratamayacağına inanması olduğunu dile getiren Vance, şunları kaydetti:

"Ukrayna'nın günün sonunda Rusya'ya bazı topraklarını bırakmak zorunda kalacağını ve bu savaşı bitirmemiz gerektiğini kabullenmek ABD'nin çıkarına olacaktır. Doğu Avrupa'da yüz binlerce masum sivilin hayatını kaybettiğini ve büyük insani trajediyi düşündüğümüzde, buradaki ölümleri bitirmek hem bizim hem de onların çıkarına olacaktır."

KONGRE'DE 'UKRAYNA'YA YARDIM' KRİZİ

ABD Kongresinde, Ukrayna'ya yardımlar konusunda sert tartışmalar sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, buna ilişkin 5 Aralık'ta Senato üyelerine vereceği brifingi son dakika iptal etmiş, kararın nedenine ilişkin net açıklama yapmamıştı.

Senatodaki Cumhuriyetçiler, 6 Aralık'ta ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail ve Ukrayna'ya yardımları da içeren 105 milyar dolarlık bütçe talebinin oylanmasını engellemişti. ABD Başkanı Biden, 14 milyar doları İsrail, 61 milyar doları Ukrayna için olan yardımları da kapsayan 105 milyar dolarlık bütçe talebinde bulunmuştu.

Ancak Senatodakilerin başı çektiği, ABD Kongresindeki Cumhuriyetçiler, göçmen politikasında birtakım değişiklikler başta olmak üzere istedikleri düzenlemeler yapılmadan bu bütçeyi onaylamaya karşı çıkıyor.

Beyaz Saray ve Ukraynalı bazı yetkililer ise ABD'nin Ukrayna'ya yardımları olmadan Rusya ile savaşın kaybedilebileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...