Tarih : 13.01.2022 - 20:26 Yorum : 0

Koronavirüsü ağır atlama riskini artından gen bulundu! Erken teşhise yardım edecek

Polonya’da araştırmacılar koronavirüsü ağır geçirme riskini iki katına çıkarabilen bir gen varyantı buldu. Bulunan keşif ile birlikte artık risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebileceğini belirtildi.

Koronavirüsü ağır atlama riskini artından gen bulundu! Erken teşhise yardım edecek

Koronavirüs salgınında ilk olarak Güney Afrika’da çıkan ‘Omicron’ varyantı tüm dünyada etkisini gösterdi. Vaka sayılarını kısa sürede ikiye katlayan yeni varyant bazı ülkelere kısıtlama kararı aldırttı.

AĞIR GEÇİRME RİSKİNİ TAŞIYAN GEN KEŞFEDİLDİ

Polonya’da ise araştırmacılar koronavirüs ile ilgili yeni bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar 1500 koronavirüs hastasını 18 ay üzerinde süren bir çalışma yürüttü. Çalışma sırasında koronavirüsü ağır geçirme riskini ikiye katlayan bir gen varyantı keşfetti. Uzmanlar bulgunun diğer faktörle birlikte en fazla risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebileceğini belirtti.

BAZI İNSANLAR SEMPTOM GÖSTERMEDEN DEVAM EDİYOR

Araştırmacılar, Avrupalıların yaklaşık yüzde 10'unun, Güney Asyalıların da dörtte birinden fazlasının bu varyantı taşıdığının tahmin edildiğini aktardı. Bialystok Üniversitesinin sözcüsü, salgının başlangıcından bu yana, aynı yaşta olsalar dahi neden bazı insanların semptom göstermezken bazılarının yaşam mücadelesi verdiğini anlamaya çalıştıklarını belirterek, "Bu araştırma sayesinde bu olguyu daha da anlamaya yakınız." dedi.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber