2021-11-30 11:36:27

Kraliçe Elizabeth'in hükümdarlığı bitti! Barbados'ta cumhuriyet Rihanna ulusal kahraman ilan edildi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Karayipler ülkesi Barbados'taki hükümdarlığı 400 yılın ardından sona erdi. Barbados'ta cumhuriyet ilan edildi. Rihanna ulusal kahraman ilan edildi.

Kraliçe Elizabeth'in hükümdarlığı bitti! Barbados'ta cumhuriyet Rihanna ulusal kahraman ilan edildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Barbados'ta 400 yıl sonra cumhuriyet ilan edildi ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in hükümdarlığı sona erdi. Başkent Bridgetown'da düzenlenen resmi törenle Barbados Cumhuriyeti kuruldu. Barbados bağımsızlığından 55 yıl sonra cumhuriyeti ilan etti. Törene binlerce kişi katıldı, Kahramanlar Meydanı'nda askeri geçit düzenlendi ve milli marşın okunmasıyla 21 top atışı yapıldı.

PRENS CHARLES DA KATILDI

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in hükümdarlığı sona ererken törende Galler Prensi Charles'ın bulunması dikkat çekti. Charles, törendeki konuşmasında Kraliçe'nin sevgilerini ilettiğini belirterek şunları söyledi:

''Cumhuriyetin kurulması yeni bir başlangıç sunuyor. Bu adanın insanları, geçmişimizdeki en karanlık günlerinden ve tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşetinden yollarını ayırdı.''

DÜNYACA ÜNLÜ ŞARKICI RİHANNA ULUSAL KAHRAMAN

Dans gösterileri ile renklenen törene Barbadoslu şarkıcı Rihanna da katıldı. Başarılı şarkıcı, Başbakan Mia Mottley tarafından ulusal kahraman ilan edildi.

Barbados'un ilk Cumhurbaşkanı 73 yaşındaki Dame Sandra Mason, törende yemin etti. Mason, gerçekleştirdiği konuşmasında, “Barbados’un ruhunu, özünü yansıtmalıyız. Geleceğimizi çizmeliyiz. Birbirimizin ve ulusumuzun bekçileriyiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler