Tgrt Haber
13 Şubat 2024 08:03 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 08:08

Küba'dan İsrail'e sert tepki: Soykırımcı İsrail... Yaşasın Filistin

Küba Devlet Başkanı Canel, İsrail'in Refah kentine yönelik saldırısına sert tepki gösterirken soykırımla suçladı. Filistin'e de destek verdi.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
Küba, Filistin, İsrail

İsrail'in daha önce güvenli bölge ilan ederek Filistin halkını sürdüğü Refah kentine yönelik katliam saldırısına dünyadan tepki yağıyor. O isimlerden biri de Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel oldu

"YAŞASIN FİLİSTİN"

Vanel, X hesabından yaptığı paylaşımında, Gazze'de son 24 saatte 220 sivilin İsrail saldırısı sonucu öldürüldüğünü hatırlatarak "Soykırımcı İsrail, 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı yere vahşice saldırdı. Görüntüler korkunç, orada yaşananları en sert ifadelerle kınıyoruz. Yaşasın Filistin!" ifadelerini kullandı.

VAHŞETİN BOYUTU HER GÜN BÜYÜYOR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

Küba'dan İsrail'e sert tepki: Soykırımcı İsrail... Yaşasın Filistin - 1. Resim

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 300'ü çocuk, 8 bin 400'ü kadın olmak üzere 28 bin 340 Filistinli öldürüldü, 67 bin 984 kişi yaralandı.

HASTANE VE OKULLAR HEDEFTE

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu ile Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşanan çatışmalarda 192 Hizbullah mensubu, 8 Emel Hareketi üyesi, 31 Lübnanlı sivil, 1'i asker 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrailli asker öldürüldü.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...