2021-11-21 10:22:47

24 bin ördek itlaf edilecek! Güney Kore'de de kuş gribi alarmı

Asya ve Avrupa'da son zamanlarda kuş gribi giderek yayılmaya başladı. Son olarak Güney Kore'nin Jeolla eyaletindeki bir ördek çiftliğinde kuş gribi tespit edildi, 24 bin ördek itlaf edilecek.

24 bin ördek itlaf edilecek! Güney Kore'de de kuş gribi alarmı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Japonya'nın ardından Güney Kore'de bir çiftlikte de kuş gribi salgını tespit edildi. Bu yılki 6. salgın olarak kayıtlara geçen kuş gribi Japonya'da binlerce hayvanın itlaf edilmesinin ardından Güney Kore'de bir ördek çiftliğinde yüksek derecede bulaşıcı olarak tespit edildi. Güney Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kuş gribinin alt tipi H5N8 tespit edildiğini belirterek, 24 bin ördeğin itlaf edileceğini aktardı.

JAPONYA'DA 143 BİN TAVUK İTLAF EDİLDİ

Japonya’da yılın ilk kuş gribi salgını geçtiğimiz hafta Akita eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde doğrulanmış, tedbir amacıyla 143 bin tavuk itlaf edilmişti. Ardından Kagoshima eyaletindeki iki farklı tavuk çiftliğine sıçrayan salgın nedeniyle toplam 49 bin 500 hayvan telef olmuştu. Kagoshima eyaletinde patlak veren ikinci salgında virüsün oldukça bulaşıcı olan ve geçen yıl ülkenin 2005-2006 sezonundan bu yana gördüğü en büyük kuş gribi salgınına neden olan alt tipi H5N8'in tespit edilmesi endişeleri artırmıştı. Son salgın ise Hyogo eyaletindeki Himeji şehrinde bir kanatlı hayvan üretim tesisinde doğrulanmıştı. Japonya’da bu yıl kuş gribi salgını doğrulanan eyaletlerin sayısı üçe yükselmişti.

AVRUPA DA ALARMDA

Kuş gribi son birkaç haftadır, aralarında Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Danimarka’nın bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde yayılmaya başladı. İngiltere’nin Warwickshire bölgesinde yer alan Alcester kentindeki bir tesiste bulunan kanatlı hayvanlarda 8 Kasım’da yüksek derecede bulaşıcı olan H5N1 virüsü diğer adıyla kuş gribi tespit edilmişti. Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (Defra) tarafından yapılan açıklamada, tesisteki kuş gribi vakaları doğrulanarak, tesiste bulunan tüm hayvanların itlaf edileceği aktarılmıştı. Tesiste kaç adet hayvanın bulunduğu ise paylaşılmamıştı.

FRANSA'DA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Fransa’da 5 Kasım’da resmi gazetede yayımlanan karara göre, kuş gribi alarmı en yüksek seviyeye çıkarılmış, virüsle temastan kaçınmak için kümes hayvanlarının karantinaya alınması gerektiği belirtilmişti. Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'da kuş gribi durumunun kötüleşmesi üzerine ülkede kuş gribi alarmını en yüksek seviyeye çıkarıldığı duyurulmuş, Avrupa'da geçtiğimiz ağustos ayından bu yana 130 kuş gribi vakasının tespit edildiği bildirilmişti.

Etiketler