2021-12-03 20:31:43

Macron, Fransa'nın Orta Doğu'da pasif kalamayacağını söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin Orta Doğu'da sahip olduğu role dair değerlendirmede bulundu. Macron, "Fransa, Orta Doğu bölgesinde pasif kalabilir mi? Hayır inanmıyorum. Dengeleyici büyük bir gücüz. Bizim rolümüz eylemde bulunmak." dedi.

Macron, Fransa'nın Orta Doğu'da pasif kalamayacağını söyledi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

 Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaretinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Körfez bölgesinde önceliklerinin barışı ve istikrarı sağlamak ve terörle mücadele etmek olduğunu söyleyerek Fransa'nın Orta Doğu'da pasif kalamayacağını dile getirdi.

'DENGELİYİCİ BÜYÜK BİR GÜCÜZ'

BAE ile Fransa tarihinin en büyük askeri anlaşmasını imzaladıklarını dile getiren Macron, "Fransa (Orta Doğu) bölgesinde pasif kalabilir mi? Hayır inanmıyorum. Dengeleyici büyük bir gücüz. Bizim rolümüz eylemde bulunmak. Herkes ile görüşmezsek ve ajandamızı uyan ortaklarımızla stratejik ve güvene dayalı ilişki geliştirmezsek Lübnan'da, Irak'ta ve bölgede terörle mücadeleye karşı hareket edemeyiz." dedi.

Macron, BAE ile imzalanan anlaşmanın Fransız ekonomisi için önemli olduğunu aktardı.

SUUDİ ARABİSTAN İLE GÖRÜŞMELİ

Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesine ilişkin eleştiriler hakkında yöneltilen soruya Macron, "Bir sene önce Suudi Arabistan'da G20 Zirvesi düzenlendi ve tüm liderler katıldı. (Ziyaret etsem de) Hiçbir şey onaylamıyorum." diye konuştu.

Macron, bölgede barış ve istikrarı sağlamak için Suudi Arabistan ile görüşülmesi gerektiğini söyledi.

ASKERİ ANLAŞMALAR İMZALANDI

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Macron'un BAE ziyareti sırasında, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ile 80 Rafale tipi savaş uçağı ve 12 helikopterin satışına ilişkin anlaşma imzaladığı belirtilmişti.

Etiketler