2022-05-28 09:14:10 | Son Güncelleme : 2022-05-28 09:33:16

2 ülkeye daha sıçradı! Maymun çiçeği hastaları hayvanlara yaklaşmasın!

İngiltere'de hızla yayılan maymun çiçeği virüsü Latin Amerika'ya da sıçradı. Arjantin ilk vakayı açıklarken Finlandiya'da da ilk maymun çiçeği vakası görüldü. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı hastaların hayvanlara yaklaşmaması konusunda uyardı.

2 ülkeye daha sıçradı! Maymun çiçeği hastaları hayvanlara yaklaşmasın!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Maymun çiçeği virüsü tüm dünyada 400'den fazla kişiye ulaştı. Son olarak hastalık Latin Amerika'da ve Arjantin'de görüldü. Arjantin Sağlık Bakanlığı vakanın tespit edildiği kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Bakanlık bir kişinin daha şüpheli olduğunu İspanya vatandaşı olduğu öğrenilen kişinin kısa süre önce Arjantin'e giriş yaptığını bildirdi.

Maymun çiçeği virüsünün en çok görüldüğü yer ise Avrupa. İngiltere ve İspanya'da vaka sayıları yüzü geçti. Finlandiya da ilk vakayı açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü virüse karşı toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığı görüşünde.

HAYVANLARA TEMAS ETMEYİN!

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı da Maymun Çiçeği hastalarının evcil hayvanlarıyla 21 gün boyunca yakınlık kurmamasını tavsiye etti. Özellikle hamster ve diğer kemirgenlerin virüse karşı hassas olabileceği vurgulanırken, bunun hayvanlar arasında virüs yayılımının hızlandırabileceği belirtildi. Warwick Üniversitesi'nden virolog Lawrence Young, hayvanlar arasında bulaşın artmasıyla, virüsün tekrar insanlara bulaşma ihtimalinin yükselebileceğine dikkat çekti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü genellikle hafiftir ve çoğu hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Yine de, hastalık ölümcül olabilir. Ancak, bulaştığı insanların yüzde 10'unu öldürebilir. Mevcut salgına neden olan daha hafif suş, 100'de birini öldürür. Covid'in ilk vurduğu zamana benzer. Maymun Çiçeği virüsü, vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin bazı yönlerini kapatır.

Vücudunuzun savaşamayacağı diğer virüslerin ve bakterilerin varlığı nedeniyle, en kötü durumlarda hastalar vücutta ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir. Ölüm, genç hastalarda daha olasıdır. Deri lezyonları ağrılı ve şekil bozucudur ve başka enfeksiyonların kaynağı olabilir.