2022-05-24 23:34:48 | Son Güncelleme : 2022-05-24 23:47:48

Maymun çiçeği virüsü yayılıyor! Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk vaka görüldü

Dünyayı endişelendiren yeni virüs maymun çiçeği virüsü Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) görüldü. Ülkede ilk maymun çiçeği virüsü tespit edildi.

Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor.

Koronavirüs ve omicron tehlikesi sürerken dünya yeni bir virüs karşısında alarma geçti. Maymun çiçeği vakası bir ülkede daha tespit edildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Batı Afrika’dan gelen 29 yaşındaki bir kadına maymun çiçeği virüsü tespit edildi. BAE’de tespit edilen ilk vaka olan kadına, gerekli tıbbi yardımının sağlandığı kaydedildi. Halen araştırılmakta olan birkaç düzine şüpheli vakaya ek olarak, dünya çapında yaklaşık 100 onaylanmış maymun çiçeği vakası kayıtlara geçerken, bugüne kadar herhangi bir can kaybı ise bildirilmedi.

KARANTİNA TAVSİYESİ

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, tüm şüpheli vakaların izole edilmesini ve yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı yapılmasını tavsiye ederken, İngiltere ise, yüksek riskli temaslılara çiçek hastalığı aşısı sunarken, enfekte olabilecek herkesin iyileşene kadar karantinaya girmesini tavsiye ediyor.

DSÖ'DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, “Durum gelişiyor ve DSÖ, endemik olmayan ülkelerde sürveyans genişledikçe daha fazla maymun çiçeği vakası tespit edilmesini bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

DSÖ, her yıl yaklaşık bir düzine Afrika ülkesinde binlerce maymun çiçeği vakası olduğunu tahmin ediyor. Vakaların çoğu ise yılda yaklaşık 6 bin vaka ile Kongo ve yılda yaklaşık 3 bin vaka ile Nijerya'da tespit ediliyor.