Tarih : 04.12.2021 - 17:57 Yorum : 0

Merkel giderayak uyardı: Bu sinsi virüsü ciddiye alın

Görevi başındaki son günlerini geçiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, giderayak Alman halkına koronavirüsle ilgili uyarıda bulundu. Dördüncü dalganın ciddiyetine dikkat çeken Merkel, "Bu sinsi virüsü ciddiye alın. Özellikle Omicron mutasyonu daha bulaşıcı görünüyor" ifadelerini kullandı.

Merkel giderayak uyardı: Bu sinsi virüsü ciddiye alın

16 yıllık görev süresi gelecek hafta sona erecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsü sinsi olarak nitelendirip halkı bu virüsü ciddiye almaları konusunda uyardı.

4. DALGA VE OMICRON UYARISI

Haftalık video mesajında Kovid-19 salgınında 4. dalganın ciddi tehdit oluşturduğunu belirten Angela Merkel, ülkenin bazı bölgelerinde durumun dramatik olduğuna dikkat çekti. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığını, hastalığı ağır geçiren kişilerin hava yoluyla başka bölgelerdeki hastanelere kaldırıldığını söyleyen Merkel, hayatını kaybeden çok sayıda vatandaş olduğunu kaydedip "Her biri ailelerini veya arkadaşlarını şaşkın ve çaresiz bırakıyor. Bu çok acı, çünkü önlenebilir. Etkili ve güvenli aşılarla bunun için anahtar elimizde" diye konuştu.

Merkel, Kovid-19’un tehlikeli olduğunu vurgulayarak, "Bu sinsi virüsü ciddiye alın. Özellikle yeni omicron varyantı, öncekilerden daha da bulaşıcı görünüyor" değerlendirmesinde bulundu. Halkı aşı olmaya çağıran Merkel, aşı olmanın hastalığı ağır geçirmekten koruduğunu dile getirip tedbirlere uyanlara ise teşekkür etti.

SON 24 SAATTE 64 BİN YENİ VAKA

Almanya'da son 24 saatte 64 bin 510 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Böylelikle toplam Kovid-19 vaka sayısı 6 milyon 116 bin 70'e, aktif vaka sayısı ise 955 bine çıktı.

Son 24 saatte 378 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 102 bin 946 olarak kayıtlara geçti. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı da 442,7 olarak belirlendi.

Kaynak : AA
Etiketler : Merkel Koronavirüs
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber