2022-07-03 17:19:31 | Son Güncelleme : 2022-07-03 17:31:03

Meteoroloji on binlerce kişinin tahliyesini istedi: Sidney'de yağışlar devam edecek, şehri boşaltın

Avustralya’nın Sidney kentinde uzun süredir etkili olan yoğun yağışlar felakete neden oluyor. Meteoroloji yetkilileri vatandaşlara kenti boşaltmaları gerektiğini söylerken birden fazla felaketle karşı karşıya olunduğunun altı çizildi.

Meteoroloji on binlerce kişinin tahliyesini istedi: Sidney'de yağışlar devam edecek, şehri boşaltın
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Avusturalya’nın Sidney kenti, son zamanlarda aldığı yağışlarla birlikte büyük tehlike arz etmeye devam ediyor. Bölgede etkili olan şiddetli yağış ve sel baskınları nedeniyle on binlerce kişinin şehirden tahliyesi istendi.

RÜZGARIN HIZI 90 KM’YE ULAŞACAK

Avustralya Meteoroloji Dairesi yetkililerince yapılan açıklamada, Nepean Nehri boyunca sel riskinin olabileceği ve bölgede etkili olan rüzgarların saatte 90 kilometreye ulaşabileceği bildirildi.

Yetkililer, şiddetli yağış ve sel baskını riskine karşı binlerce on kişinin tahliye edilmesi emri verdi.

BİRDEN FAZLA TEHLİKE

Anadolu Haber Ajansı’nın BBC’den aktardığına göre, Yeni Güney Galler eyaleti Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephanie Cooke, "Bu yaşamı tehdit eden acil bir durum, kıyı erozyonu, ani su baskınları ve nehir taşması gibi birden fazla tehlike ile karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.

BARAJ TAŞMAYA BAŞLADI

Kent sakinlerine gerekmediği sürece seyahat etmekten kaçınmaları çağrısı yapan Cooke, son 24 saatte 83 kurtarma operasyonu gerçekleştirildiğini ve 3 binden fazla yardım talebine cevap verildiğini kaydetti. Dün gece geç saatlerde Batı Sidney'deki Warragamba Barajı'nın taşmaya başladığı bilgisi paylaşıldı.