22˚
İstanbul
22˚
orta şiddetli yağmur
Nem %62
Rüzgar 9.91 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-26 12:13:24

Miçotakis'e eleştiri yağmuru! Yunan medyası: Tüm dostlarımız bizi sattı

Yunanistan Akdeniz'de yeni bir yenilgiye daha uğradı. ABD'nin, Türkiye'nin bulunmadığı EsatMed doğalgaz boru hattı projesinden desteğini çekmesinin ardından Yunan medyasında Miçotakis hükümetine eleştiriler arttı.

Miçotakis'e eleştiri yağmuru! Yunan medyası: Tüm dostlarımız bizi sattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Avrupa ülkelerinin Rusya'nın doğalgazına olan bağımlılığını azaltmak amacıyla, Türkiye olmadan İsrail'den Kıbrıs'a ve Avrupa'^ya doğalgaz tedarik yolu oluşturulması projesi yürütülüyordu. ABD, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail'in oluşturduğu konsorsiyum tarafından gündeme getirilen EastMed projesine desteğini, resmi olmayan belge ile geri çekti. 

''TEK SEÇENEK BOYUN EĞMEK''

İsrail medyası, ''ABD, Türkiye’yi kızdırmak istemiyor tek seçeneğimiz boyun eğmek'' diyerek itirafta bulundu. Yunanistan açısından da bu durum mağlubiyet olarak görülüyor. Yunan medyasında çıkan haberlerde ise ''Tüm dostlarımı bizi sattı'' yorumunda bulunuldu, Miçotakis hükümetine Türkiye’ye karşı izlenilen politikaların hiçbir işe yaramadığı eleştirileri yöneltildi.

Doğu Akdeniz'de yaşanan peş peşe yaşanan olumsuz gelişmelerle Yunanistan'ın şok üstüne şok yaşadığı Yunan basınında kaleme alındı. Miçotakis hükümetinin oluşturduğu planların ise Türkiye'ye karşı hamlelerinin tek tek çökmeye başladığı yazıldı.

''HESAP SORMAYA HAZIRLANIYOR''

İsrail medyası, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın da eleştirilerin hedefinde olduğunu şu ifadelerle belirtti:

“Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın ışıkları günün 24 saati gece gündüz sönmüyor. Başbakan Kiriakos Miçotakis, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’a hesap sormaya hazırlanıyor. Dendias ise son hamleler olarak Türkiye’yi bu defasında Fransa öncülüğünde ve yardımıyla Avrupa Birliği üzerinden sıkıştırmaya çalışıyor.''

''ERDOĞAN'IN AKILLI HAREKETLERİ...''

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın akıllıca adımlar attığı vurgusu dikkat çekti, “Erdoğan’ın akıllı hareketleri sonucunda şimdi artık Miçotakis hükümetini ne ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, ne de Macron’un Fransa’sı kurtaramaz. Yaz öncesi seçime hazırlıklı olalım'' yorumları yapıldı.

Etiketler