2022-06-30 20:41:00 | Son Güncelleme : 2022-07-01 00:46:15

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten şaşırtan Türkiye itirafı: Haklı gerekçeleri var

Dünya  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO zirvesi sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin terör örgütleri konusunda hukuki ve haklı gerekçeleri olduğunu itiraf eden Miçotakis, Türkiye'nin ABD'den F-16 talebine ilişkin de konuştu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten şaşırtan Türkiye itirafı: Haklı gerekçeleri var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye ile son dönemde başta Ege adaları olmak üzere çeşitli konularda gerilim yaşayan Yunanistan'dan şaşırtan bir çıkış geldi. İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile ilgili dikkat çeken bir itirafta bulundu.

Türkiye’nin NATO’daki önemine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye arasındaki farklılıkların çözümü için uluslararası hukukun referans olabileceğini söyledi. "Sahada hareketlilik olabilir mi?" sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı tahmin ediyorum. 2020 yazı tekrar yaşanmayacaktır” dedi.

TÜRKİYE'NİN ABD'DEN F-16 TALEBİ

Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçakları satışlarına ilişkin, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den önce alabileceğimizi tahmin etmiyorum. Bu süreçte biz de mali yeterliliğe sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN HUKUKİ VE HAKLI GEREKÇELERİ VAR"

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin turizm kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da nasıl değerlendirildiğine yönelik soruya, “Elbette hükümetimiz yasal olarak cevap verecektir” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle mücadelede geçmişten günümüze önemli mücadeleler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda hukuki ve haklı gerekçeleri var” dedi.