Tgrt Haber
26 Şubat 2024 09:25 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 09:43

Mide hastalığıyla başladı dev yolcu gemisi karantinaya alındı!

Norwegian Dawn adlı dev yolcu gemisinde görülen bir mide hastalığı alarm verdi. Gemideki herkes karantinada. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Reuters
Mide hastalığıyla başladı dev yolcu gemisi karantinaya alındı!
gemi,hastalık

Güney Afrika seferini gerçekleştiren Norwegian Dawn gemisinde bir yolcunun mide rahatsızlığını belirtmesiyle alarm verildi. Gemi, Mauritius açıklarında karantinaya alındı. Yapılan açıklamada, ''13 Şubat 2024 Güney Afrika seferi sırasında, az sayıda misafir mideyle ilgili hafif hastalık belirtileri yaşamıştır. Geminin Port Louis, Mauritius'a dönüşünün ardından, geminin yönetim ekibi yerel yetkililerle bir araya gelerek gemideki herkesin sağlığını güvence altına almak için alınan önlemleri ve yapılanları teyit etti" ifadelerine yer verildi.

Mide hastalığıyla başladı dev yolcu gemisi karantinaya alındı! - 1. Resim

KARAYA ÇIKIŞ ERTELENDİ

Uluslararası kamuoyunda gemide kolera salgının başladığı bu yüzden karantinaya alındığı belirtilirken gelen bir başka açıklamada, karantina doğrulandı. Fakat hastalığın sebebine dair bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Giriş izni verilmeden önce yerel makamlar tarafından ek testler yapılması gerektiğinden, Mauritius hükümeti mevcut gemi seyahatinin karaya çıkışını ve bir sonraki gemi seyahatinin gemiye binişini iki gün erteleyerek 27 Şubat 2024 tarihine ertelemiştir.''

Öte yandan salgının başlamasından önce Norwegian Dawn, Cape Town'dan Port Louis'e 13 Şubat'ta başlayan 12 günlük bir güzergahtaydı. 

Mide hastalığıyla başladı dev yolcu gemisi karantinaya alındı! - 2. Resim

''GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK''

Peş peşe açıklamalarla durumun kontrol altında olduğunu ifade eden gemicilik şirketinin sözcüsü, ''Gemideki herkes için güvenli bir ortam sağlamak amacıyla rutin önlemlerimizin bir parçası olarak gemideki temizlik prosedürlerimizi yükselttik ve misafirlerimizi, mürettebatımızı ve ziyaret ettiğimiz destinasyonları korumak için gerekli her türlü önlemi almaya devam edeceğiz" dedi.

294 metre uzunluğunda olan ve 2002'de inşa edilen geminin Mauritius açıklarında demir attığını ve burada binlerce yolcuyla beklenildiğini duyurdu.

KOLERA HASTALIĞI NEDİR?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre kolera, su kaynaklı bakteriyel bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında "aşırı" ishal, kusma, susuzluk ve bacak krampları yer almaktadır.

Kaynak: Reuters
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...