2022-07-01 08:55:42 | Son Güncelleme : 2022-07-01 09:17:51

Mossad İran güvenlik kademelerine sızdı! Üst düzey isimlerin fişi çekildi

ABD basınının iddialarına göre, İsrail istihbaratı Mossad, İran'da güvenlik kademelerine kadar sızdı. İsrail'in İran'daki casusluk faaliyetleri İranlı üst düzey isimleri işinden etti.

Mossad İran güvenlik kademelerine sızdı! Üst düzey isimlerin fişi çekildi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin New York Times gazetesi, İsrail'in İran'daki casusluk faaliyetlerinin İranlı üst düzey isimlerin işine mal olduğunu kaleme aldı. Habere göre, İran'ın istihbarat şefi 59 yaşındaki Hossein Taeb geçen hafta aniden görevden alındı. İsrail ve İranlı yetkililer ile uzmanlara dayandırılan haberde İsrail'in casusluk ağının İran güvenlik çevrelerinin derinlerine sızdığını yazdı.

Haberde, Taeb'in görevden alınması İsrail'in İran'da casusluk faaliyetlerini artırmasına bağlandı. Gazete, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nda görevli üst düzey komutan Ali Nasiri'nin ise İsrail için casusluk yaptığı gerekçesiyle gizlice tutuklandığını iddia etti.

Ayrıca İran Savunma Bakanlığının füze geliştirme bölümünden çok sayıda kişinin de gizli askeri bilgileri İsrail'e sızdırdıkları için tutuklandıkları belirtildi.

İRAN'DA CASUSLUĞUN CEZASI İDAM

İran'da İsrail adına casusluk yaptığı iddiasıyla idama mahkum edilen İran-İsveç çifte vatandaşı akademisyen Ahmed Rıza Celali'nin cezasının infaz edileceği bildirilmişti.  İran Öğrenci Haber Ajansı'nın (ISNA) ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, "İran'da İsrail adına casusluk faaliyetlerinde bulunmak ve İranlı nükleer fizikçilerin öldürülmesinde rolü olduğu" iddiasıyla ölüm cezasına çarptırılan akademisyen Celali'nin infazının 21 Mayıs'a kadar gerçekleşeceği kaydedilmişti.

Stockholm'daki Karolinska Enstitüsü'nde görev yapan Celali, Nisan 2016'da İsrail istihbaratına casusluk yaptığı suçlamasıyla İran'da tutuklanmıştı.

Celali, İranlı nükleer fizikçilerin öldürülmesinde İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'a bilgi vermek ve casusluk faaliyetleri yapmaktan idama mahkum edilmiş ve karar İran Yüksek Mahkemesi tarafından 2017'de onaylanmıştı.