25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-15 00:03:07

'Müslümanım' diyerek Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışan şüpheliyi 'İhlas' ele verdi

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışan ve Müslüman olduğunu iddia eden bir şahıs, Harem-i Şerif korumaları tarafından fark edilerek girişine izin verilmedi. Şüpheli şahıs, korumaların İhlas Suresi'ni okuması isteğine cevap veremeyince bölgeden uzaklaştırıldı.

'Müslümanım' diyerek Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışan şüpheliyi 'İhlas' ele verdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cuma hutbesi sırasında 'Müslüman' olduğunu iddia ederek Mescid-i Aksa'ya girmeye çalışan ve şüpheli hareketleri üzerine korumalar tarafından sorguya alınan şahsın 'İslam' dinine mensup olmadığı anlaşıldı

KİMLİK GÖSTERMEYİ KABUL ETMEDİ

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cuma hutbesi esnasında Mescid-i Aksa’nın kapılarında bekleyen korumaların, şüphelendikleri bir şahsı durdurdukları ve koruma odasındaki sorgusunda bu kişinin Müslüman olmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada söz konusu şahsın kimliğini göstermeyi reddettiği, bunun üzerine de Harem-i Şerif korumalarınca Mescid-i Aksa’dan çıkarıldığı ifade edilirken, söz konusu şahsın Yahudi olduğuna dair teyit edilmiş bir bilgi olmadığı kaydedildi.

İsrail polisinden de duruma ilişkin bir açıklama yapılmadı.

İHLAS SURESİ ORTAYA ÇIKARDI

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslüman olmadığı ortaya çıkan şahsın sorgusuna ilişkin bir video kaydı da yayınladı.

Görüntülerde, siyah gözlük takan ve Müslüman kıyafetine benzer kıyafetler giyen şahsın elinde de tesbih taşıdığı görülüyor.

Korumaların sorularına kırık bir Arapça ile cevap vermeye çalışan şahıs, “Evet ben Müslümanım. Ben namaz kılarım, ben saygın biriyim.” diyor.

Söz konusu şahıs, İhlas Suresi’ni okumasını talep eden korumalara, “Ben insanlara okumam, ben taleal bedru aleyna’yı (ay doğdu üzerimize ilahisi) okurum.” diye cevap verdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, yağmurlu hava koşullarına rağmen Harem-i Şerif’te kılınan Cuma namazına 30 bin kişinin iştirak ettiğini açıkladı.

Etiketler