Tarih : 21.10.2021 - 16:00 Yorum : 0

NATO Genel Sekreteri: Afganistan'dan çıkarılacak dersler üzerinde çalışıyoruz

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Karargahı'ndaki toplantıda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ''NATO, Afganistan'dan çekilmeye ilişkin çıkarılacak dersler üzerinde çalışıyor'' dedi.

NATO Genel Sekreteri: Afganistan'dan çıkarılacak dersler üzerinde çalışıyoruz

Brüksel'de iki gün boyunca sürecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda NATO'nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO karargahında öğle saatlerinde başlayan toplantı öncesinde muhabirlerin sorularını yanıtladı. Stoltenberg'e bir muhabir, ''Afganistan'dan çıkarılacak en önemli dersin ne'' olduğunu sordu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Afganistan'daki askeri misyondan ders çıkarma sürecinin hala devam ettiği ve nihai sonuçlara varmak için henüz erken olduğu şeklinde yanıt verdi.

''AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLMEZSEK DAHA ÇOK ŞİDDET OLACAKTI''

Afganistan'dan çekilmekle Taliban'ın geri geldiğini ve ABD'nin Afganistan'da kalması durumunda daha fazla çatışma ve şiddetin ortaya çıkacağını belirten Stoltenberg, Taliban'ın geri dönmesinin, uzun vadede daha fazla zayiat ve şiddete tercih ettiklerini söyledi. Kapsamlı istişareler sonucunda Afganistan'dan NATO askeri misyonunun sonlandırıldığını söyleyen Stoltenberg, ders çıkarma sürecinin hem işlerin nerede yürümediğine hem de nerede yürüdüğüne yoğunlaşması gerektiğinin altını çizdi ve şunları söyledi:

“Afganistan'da önemli kazanımlar elde ettiğimizi unutmamalıyız, misyonumuz boşuna değildi. Afganistan'da uluslararası terör yuvalanmalarını önledik. NATO müttefiklerine karşı Afganistan'dan gelecek saldırıları da 20 yıl boyunca engelledik. Şimdi teyakkuzda olacak ve bu kazanımları koruyacağız. Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin nükleer silahlara sahip olduğu ve bizim sahip olmadığımız bir dünyanın daha güvenli olduğuna inanmıyoruz."

''DOĞRULANABİLİR NÜKLEER SİLAHLANMAYA İNANIYORUZ''

Muhabirlerin, NATO’nun caydırıcı yaklaşımıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Stoltenberg, nükleer silahlar olduğu sürece NATO’nun nükleer bakımdan caydırıcılığa sahip olacağını çünkü tek taraflı nükleer silahsızlanmaya inanmadıklarını söyledi. Stoltenbeg, “Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin nükleer silahlara sahip olduğu ve bizim sahip olmadığımız bir dünyanın daha güvenli olduğuna inanmıyoruz. Tek taraflı nükleer silahsızlanma yerine dengeli, doğrulanabilir nükleer silahsızlanmaya inanıyoruz” diye konuştu.

''RUSYA İLE DİYALOG ARTIK DAHA ZOR''

Stoltenberg, Rusya'nın Moskova'daki NATO ofislerini kapatması ve NATO karargahındaki Rus misyonunun askıya alınması kararının ardından diyalogun nasıl sağlanacağı sorusuna da cevap verdi:

“Rusya ile halen iletişim yollarımız ve kanallarımız var ancak Rusya'nın Moskova'daki 2 NATO ofisini kapatma ve buradaki Rus misyonunun faaliyetlerini durdurma kararı nedeniyle üzgünüz. NATO'nun Rusya'ya yönelik anlamlı bir diyalog kurma çabalarıyla birlikte ‘caydırıcılık ve savunma’ şeklindeki yaklaşımı devam ediyor ancak elbette, Rusya'nın Moskova'daki NATO ofislerini kapatma kararı nedeniyle diyalog artık daha zor. Ayrıca NATO ile Rusya arasındaki ilişkinin şu anda düşük bir noktada olduğunu da anlamamız gerektiğini düşünüyorum.''

Stoltenberg, Rusya ile ilişkilerin Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana en düşük seviyede olduğunu söyledi.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber