2022-06-27 19:21:54 | Son Güncelleme : 2022-06-27 21:30:14

Son dakika! İsveç Başbakanı Andersson: İsveç teröristlere güvenli liman olmayacak

Son dakika haberi: İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeleri, "iyi ve yapıcı" olarak nitelendirdi. Anderrsson, yaptığı açıklamada "İsveç teröristlere güvenli liman olmayacaktır" ifadelerini

Son dakika! İsveç Başbakanı Andersson: İsveç teröristlere güvenli liman olmayacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İsveç Başbakanı Andersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Andersson da Türkiye'nin dile getirdiği konularla ilgili Finlandiya ve NATO ile birlikte bir anlayışa varmayı amaçladıklarını belirterek, "Geçen cumartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. İyi ve yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim." dedi.

Bugün üç ülkeden üst düzey yetkililerin NATO karargahında bir araya geldiğini aktaran Andersson, "Diyaloğun ideal olarak zirveden önce başarıyla sonuçlanmasını umuyorum." dedi.

"PKK'YA KARŞI DURUŞUMUZ NET"

Andersson, İsveç'in NATO üyesi olmasının Türkiye'nin de güvenliğine katkıda bulunacağını dile getirerek, "Terörizme karşı tüm biçimleri ve tezahürleriyle mücadeleye bağlıyız. NATO'nun terörle mücadele politikasına tamamen bağlı kalacağız ve bu çabalarda aktif rol alacağız. PKK'ya karşı duruşumuz çok net. Avrupa Birliği'nde terör örgütü olarak listeleniyor ve İsveç tarafından da öyle kabul ediliyor." diye konuştu.

İSVEÇ'İN ATTIĞI ADIMLAR

Ülkesinin son dönemde terörle mücadelede önemli adımlar attığını savunan Andersson, şöyle devam etti:

"Son yıllarda, teröristlerin finanse edilmesine karşı yasaları birkaç kez kuvvetlendirdik. İsveç'in terör yasası 30 yıldaki en büyük revizyonundan geçiyor. Yeni ve daha sert Terör Suçları Yasası, daha geniş bir kapsam ve en yüksek cezalarla temmuzun ilk günü yürürlüğe girecek."

Ayrıca, anayasa değişikliği üzerinde çalışıldığını ifade eden Andersson, şunları söyledi:

"Türkiye'nin gündeme getirdiği konulardan biri de İsveç'in Türkiye'nin iade talebine verdiği yanıtla ilgili. Bu konular, Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi uyarınca hukuk sistemimiz tarafından hızlı ve dikkatli bir şekilde ele alınıyor. İsveç teröristler için güvenli bir liman değil ve olmayacak. Güvenlik tehdidi oluşturabilecek kişileri sınır dışı etmek için ilgili makamlar yoğun bir şekilde çalışıyor. Şu anda işlenmekte olan önemli sayıda vaka var."