2022-06-30 14:25:00 | Son Güncelleme : 2022-06-30 15:55:49

Son dakika! NATO'dan Rusya'ya İsveç ve Finlandiya uyarısı: Karşılık vermeye hazırız

Son dakika haberi: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'ya karşı çok net uyarılarda bulundu. Rusya'nın Finlandiya ve İsveç'e karşı atacağı adımlara karşılık vermeye hazır olduklarını söyledi. Stoltenberg, ayrıca iki ülkenin NATO'ya katılma protokolünü salı günü imzalayacağını aktardı. 

Son dakika! NATO'dan Rusya'ya İsveç ve Finlandiya uyarısı: Karşılık vermeye hazırız
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası Rusya ordusunun kendilerine de saldırıcağı endişesiyle NATO'ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci bütün dünya tarafından merakla takip ediliyordu. Türkiye'nin iki ülkenin üyeliğine de 'evet' demesinden sonra NATO'ya katılma protokolü salı günü imzalanacak. 

"BİZİ ENDİŞELENDİREBİLECEK BİR ŞEY YOK"

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtırayı değerlendiren Putin, Rusya'nın İsveç ve Finlandiya ile sorun yaşamadığını belirterek, "Ne toprak sorunumuz ne de anlaşmazlıklarımız var. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda bizi endişelendirebilecek bir şey yok" ifadelerini kullanmıştı.

"EĞER ASKERİ BİRLİKLER KONUŞLANDIRILIRSA..."

İki ülkenin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğu uyarısında bulunan Putin, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız" demişti.

ÜYELİK PROTOKOLÜ SALI GÜNÜ İMZALANACAK

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi ikinci gününde liderlerin ikili görüşmeleri ile devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg zirveye ilişkin bir kez daha kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.  Stoltenberg Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma protokolünü salı günü imzalayacağını söyledi. 

"KARŞILIK VERMEYE HAZIRIZ"

NATO'nun Ukrayna'ya desteğinin güçlenerek devam ettiğini, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik süreçleriyle ilgili Rusya'nın atacağı adımlara karşı her türlü değişime hazır olduklarını kaydeden Stoltenberg, "Ukrayna'da gördüklerimiz Rusya'nın tam olarak bu savaşa yoğunlaşmış durumda olduğunu gösteriyor. Bu mesajı not aldık." diye konuştu.

"NATO İLE RUSYA'NIN SAVAŞI YIKICI OLUR"

"Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini, bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz." diyen NATO Genel Sekreteri, şu anda sadece Ukrayna özelinde de olsa Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir kriz ve savaş olduğunu, bunun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Stoltenberg, "Son 10 yılın en büyük küresel kriziyle karşı karşıyayız. NATO olarak çatışmaları önlemeye, barışı garanti etmeye, vatandaşların güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Hedef, caydırıcılık yoluyla savaşı engellemek." ifadesini kullandı.

'TAHIL ÜRÜNLERİNİN ÇIKARILMASINDA TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR'

Küresel boyutta gıda krizi yaşandığını, gıda fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, Ukrayna'daki tahıl ürünlerinin deniz ve kara yoluyla çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Stoltenberg, "Tahıl ürünlerinin Ukrayna'dan çıkarılmasında Türkiye çok önemli bir rol oynuyor." açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, Irak'taki NATO misyonunun terör örgütü DEAŞ'ın dönüşünü engellemek olduğunu, NATO olarak ilk defa Moritanya için güvenlik yardımı yapma kararı aldıklarını, terörizmle mücadelede kararlılık, dayanışma ve istihbarat paylaşımıyla ilerleme kaydettiklerini vurguladı.