Tgrt Haber
10 Aralık 2023 15:53 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 16:12

Netanyahu yönetiminden 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde suikast' iddiası

İsrail ve Hamas arasındaki savaş 65 gündür devam ederken Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ofisinden dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. İsrailli yetkililer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yahudilere ve İsraillilere yönelik suikast girişiminin olduğunu öne sürdü. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Reuters
Netanyahu yönetiminden 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde suikast' iddiası
Suikast, Kktc, İsrail

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı operasyonunun ardından İsrail'e 65 gündür bombalar yağdıran İsrail'den dikkat çeken bir iddia geldi. İngiliz haber ajansı Reuters'ın son dakika olarak servis ettiği haberde, İsrailli yetkililer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yahudilere ve İsraillilere yönelik suikast girişiminin olduğunu iddia etti. 

Açıklamada, "İranlı ajanlar, Kuzey Kıbrıs'ı İsrailliler ve Yahudi hedefler için bir saldırı alanı olarak kullanıyor" denildi. 

''7 EKİM'DEN BERİ SUİKAST SALDIRILARI ARTTI'' İDDİASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi tarafaından yapılan açıklamada ise İsrail istihbarat servisi Mossad'ın KKTC'de, İran'ın bölgedeki Yahudilere yönelik bir suikast girişiminde bulunduğunu fark ettiğini ve engellediği iddia edildi. Açıklamada, bu tür olayların 7 Ekim'den beri giderek arttığı kaydedildi.

Ayrıca İsrail'in, İran'ın Türkiye'nin kontrolündeki KKTC'yi "hem terörizm hedefleri için hem de operasyon ve geçiş alanı olarak" kullanmasından 'rahatsızlık duyduğu' belirtildi.

MOSSAD'DAN 'TÜRKİYE'DE SUİKAST' PLANI

Öte yandan Amerikan Wall Street Journal gazetesi, İsrail'in Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerine yönelik suikast planları yapmaya başladığını iddia etmişti. Habere göre, İsrail istihbarat birimlerinin Lübnan, Türkiye ve Katar'da Hamas üyelerini hedef alacağı belirtilmişti.

İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar, İsrail devlet televizyonu KAN'da yayımlanan bir programda da "Katar, Türkiye ve Lübnan dahil olmak üzere dünyanın her yerinde Hamas liderlerini yıllar sürse bile öldürmeye kararlı oldukları" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Reuters
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...