21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.31 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
25˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-05-14 09:26:00 | Son Güncelleme : 2022-05-14 09:31:41

Nijer Cumhurbaşkanı Kabinesine 'çok eşliliği' yasakladı

Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, bakanlara çok eşliliği yasakladığını duyurdu. Nijer Cumhurbaşkanı, ikinci bir kadınla evlenmek isteyenlerin bakanlık görevinden ayrılması gerektiğini söyledi.

Nijer Cumhurbaşkanı Kabinesine 'çok eşliliği' yasakladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, 13 Mayıs'ta kutlanan Ulusal Kadınlar Günü dolasıyla Mahatma Gandhi Uluslararası Konferans Merkezinde kadınlarla bir araya geldi. Nijer nüfusunun giderek arttığına işaret eden Bazoum, burada yaptığı konuşmada, kadınlardan, demografik geçiş konusunda toplumu bilinçlendirmelerini istedi.

NÜFUS ARTIŞ HIZI CİDDİ BİR TEHDİT

Bazoum, Nijer'in gelişmesinin önünde ciddi bir nüfus artış problemi olduğuna dikkati çekti. Bu konuda bölge ülkelerinden örnekler verdi. 1960'da Nijer'in 3,3 milyon, Benin'in 2,4 milyon ve Senegal'in 3,2 milyon nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Bazoum, bugün Senegal'in 16 milyon, Benin'in 12 milyon buna karşın Nijer'in ise 24 milyon nüfusa ulaştığını kaydetti. Nüfus artış hızının Nijer'de yaklaşık yüzde 4 olduğunu belirten Bazoum, bu artış hızının ülke refahı, üretim ve gündelik yaşamın kalitesini tehdit ettiğini söyledi.

KABİNESİNE ‘ÇOK EŞLİLİĞİ’ YASAKLADI

Nüfus artış hızının yanı sıra Afrika toplumlarında oldukça yaygın olan çok eşlilik konusunda da açıklamalarda bulunan Bazoum, Kabineyi çok eşlilik konusunda uyardığını söyledi.

"Bakanlara, 'benim hükümetimde yer aldığınız sürece size çok eşliliği yasaklıyorum' dedim.” diyen Bazoum, “Elbette bir bakan ikinci bir kadınla evlenmek isteyebilir, buna karışamayız ancak o zaman hükümetten ayrılması gerekir." dedi. Bazoum'un bu ifadeleri salonda alkışlarla karşılandı.

Sahra Altı Afrika nüfusunun yaklaşık yüzde 11'inin çok eşli olduğu bilinirken Nijer dahil birçok Afrika ülkesinde çok eşliliğe rastlanıyor. Özellikle Batı Afrika'da yaygın olan çok eşlilik bölge ülkelerinin büyük bir kısmında ya yasal kabul ediliyor ya da örf ve adet hukuku kapsamında değerlendiriliyor.

Kadınların 13 Mayıs 1991'de siyasi hakları için sokağa çıkması sonrası Başkent Niamey'de her yıl 13 Mayıs Nijer Ulusal Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

Etiketler