24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
24˚/16˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-10-02 00:08:18

Öğrencilere aşı zorunluluğu getiren ilk eyalet: California

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 12 yaş ve üstü çocuklar için Covid-19 aşısına tam onay verdi. Kararın ardından California Valisi Gavin Newsom, aşının öğrenciler için zorunlu olacağını duyurdu.

Öğrencilere aşı zorunluluğu getiren ilk eyalet: California
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD’de Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında California eyaleti okullarda aşı zorunluluğu getiren ilk eyalet olma yolunda.

KARARI VALİ DUYURDU

California Valisi Gavin Newsom yaptığı açıklamada, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) 12 yaş ve üzeri çocuklar için Covid-19 aşısına tam onay vermesinin ardından aşı için uygun olan tüm öğrencilerin aşı yaptırmaları gerekeceğini duyurdu.

Newsom, "Okullarımızda zaten kızamık, kabakulak ve daha fazlası için aşı gerekiyor. Neden? Çünkü aşılar işe yarıyor" ifadelerini kullanarak, "Bu, çocuklarımızı güvenli ve sağlıklı tutmakla ilgili" dedi.

BU SADECE BAŞKA BİR AŞI

California’da Hepatit B, tetanoz, kabakulak, kızamık, çocuk felci ve su çiçeği aşısı da dahil olmak üzere çeşitli aşılar öğrencilere zorunlu tutuluyor. Newsom, "Bu sadece başka bir aşı" ifadelerini kullanarak, Covid-19 aşısının da şu anda 10 aşının bulunduğu ve Yasama Meclisi tarafından onlarca yıldır geliştirilmiş köklü kural ve düzenlemeleri içeren listeye katılacağını açıkladı.

TAM ONAY BEKLENİYOR

FDA, şu anda sadece 16 yaş ve üstü kişiler için Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdi. 12 yaşından küçük çocuklar ise aşıyı acil kullanım izniyle alabilirken, aşının kullanımı konusunda kasım ayına kadar geniş çapta tam onay bekleniyor. Bu haftanın başlarında Pfizer/BioNTech, FDA'ya 5-11 yaş arası çocuklara yetişkinlerde kullanılan dozun üçte biri oranında verilmesi için onay istedi.

YÜZ YÜZE DERS İÇİN ŞART

California’da 12 yaşın altındaki çocuklar için Covid-19 aşısı için FDA tam onay verdikten sonra, ebeveynlerin çocuklarını aşılatmak için bir sonraki okul döneminin başına kadar süreleri olacak. Aşı olmayan çocukların yüz yüze derslere katılmasına izin verilmeyecek.

Söz konusu aşı zorunluluğunun yürürlüğe girmesi ile okul çalışanlarına ise şu anda sunulan düzenli olarak Covid-19 testi olma seçeneğinin de sunulmaması bekleniyor.

Etiketler