Tgrt Haber
22 Şubat 2024 13:39 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 13:55

Ordu alarm verdi... F-16 yakıt tankını bırakıp, üsse döndü

Güney Kore'de ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağın üsse acil durum bildirimi gönderdi. Yakıt tankını bırakan F-16, güvenli şekilde üsse döndü.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Ordu alarm verdi... F-16 yakıt tankını bırakıp, üsse döndü
ABD,F-16,Güney Kore

Güney Kore’nin Gunsan kenti yakınlarında ABD ordusuna ait F-16 savaş uçağı, acil durum bildirdi. F-16 pilotu jetin üstünde bulunan iki yakıt tankını Sarı Deniz'e bıraktı.

ABD'li yetkiler olaya ilişkin yaptığı açıklamada, pilotun güvenli bir şekilde üsse acil iniş yaptığını aktardı. Ayrıca olayla ilgili detaylı soruşturma başlatıldığı da bildirildi.

F-16'LARDAKİ SIKINTI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Öte yandan ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar son aylarda art arda yaşanan kazanalar tartışmalara neden oldu. Geçen ay ABD’ye ait bir F-16 savaş uçağının Güney Kore'nin batı kıyısı açıklarında Sarı Deniz'e düştüğü bildirilmişti.

Ordu alarm verdi... F-16 yakıt tankını bırakıp, üsse döndü - 1. Resim

EĞİTİMDE DE F-16 DÜŞTÜ

Aralık 2023'te ise ABD 8. Hava Filosu'na ait bir F-16 eğitim sırasında Sarı Deniz'e düşmüştü. Mayıs ayında da ABD 51. Hava Filosu'na ait bir F-16, Seul'ün güneyindeki Osan Hava Üssü yakınlarına çakılmıştı. Her üç kazada da kendini uçaktan fırlatmayı başaran pilotlar sağ olarak kurtulmuştu.

Ordu alarm verdi... F-16 yakıt tankını bırakıp, üsse döndü - 2. Resim

8 ABD ASKERİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

ABD Hava Kuvvetleri geçtiğimiz Kasım 2023'te ise Japonya'da yaşanan bir kaza ile gündeme gelmişti. Osprey tipi bir askeri uçak Yakushima Adası açıklarına düşmüştü. ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, uçaktaki 8 mürettebatın tamamının öldüğü bildirilmişti. Gelişmenin ardından ABD ordusu dünya genelindeki Osprey tipi uçaklarının operasyonlarını geçici olarak askıya almıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...