2022-06-16 09:02:43 | Son Güncelleme : 2022-06-16 09:56:51

Pakistan'da akaryakıt izdihamı! 20 günde 3'üncü kez zam gelince uzun kuyruk oluştu

Dünya  | Editör : Onur Kaya |İhlas Haber Ajansı

Rusya-Ukrayna savaşıyla artan petrol fiyatları, dünya genelinde akaryakıt fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Krizden etkilenen ülkelerden birisi de Pakistan oldu. Ülkede akaryakıta son 20 günde 3'üncü kez zam geldi. Zamlı tarife yürürlüğe girmeden önce yakıt almak isteyenler istasyonlarda uzun kuyruk oluşturdu.

Pakistan'da akaryakıt izdihamı! 20 günde 3'üncü kez zam gelince uzun kuyruk oluştu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'ye son dönemde en fazla göç veren ülkelerden biri olan Pakistan'da akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlar sonrası akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

Pekistan'da akaryakıta son 20 gün içinde 3'üncü kez zam geldi. Pakistan Maliye Bakanı Miftah Ismail yaptığı açıklamada, hükümetin artık petrol ürünlerine sübvansiyon verecek durumda olmadığını belirterek, akaryakıt fiyatlarına bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 24,03 Pakistan Rubisi artırılacağını duyurdu.

Pakistan'ın Ukrayna-Rusya Savaşı’nın uluslararası akaryakıt fiyatları üzerindeki etkisini kontrol edemediğini aktaran Ismail, “Akaryakıt fiyatlarını ancak bu zor dönemler sona erdiğinde ve ülkenin küresel finans kurumlarıyla ilişkileri düzeldiğinde kontrol edebileceğiz” dedi.

'FİYAT ARTMASA HÜKÜMET ZARARA UĞRAYACAKTI'

Petrolden Sorumlu Devlet Bakanı Musadiq Malik, hükümetin son zammı açıklamadan önce ayrıntılı olarak görüştüğünü ifade ederek, "Bu karar, her yıl 9 milyon ton petrol ve 8.8 milyon ton mazot ithal ettiğimiz için alındı ve fiyatı artırmasaydık, hükümet aylık 100 milyar Rupi üzerinde bir zarara uğrayacaktı. Hükümet aldığı önlemlerin sorumluluğunu kabul ediyor ve zor kararlar alarak ülke için yeni bir yol belirleyecek" diye konuştu.

Pakistan’da bu geceden itibaren benzinin litre fiyatı 233,89, motorinin litre fiyatı 263,31 ve gaz yağının litre fiyatı 211,43 Pakistan Rupisi olacak. Zam haberinin ardından zamlı fiyatlar yürürlüğe girmeden akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.