Tgrt Haber

Pakistan'da bombalı saldırı ve silahlı çatışma: 1 asker hayatını kaybetti

21 Kasım 2023 17:01 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 17:14
Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı

Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde bombalı saldırı düzenlenirken Hayber Pahtunhva eyaletinde de çatışma çıktı. Çatışmada 1 asker hayatını kaybetti,3 militan etkisiz hale getirildi.

Pakistan'da bombalı saldırı ve silahlı çatışma: 1 asker hayatını kaybetti
Pakistan, Saldırı, Afganistan

Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletine bağlı Dera İsmail Han ve Güney Veziristan bölgelerinde güvenlik güçleri, militanlara yönelik operasyon düzenledi. Çıkan çatışmalarda Dera İsmail Han'da 2, Güney Veziristan'da ise 1 militan etkisiz hale getirildi, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Kuzey Veziristan bölgesinde ise militanların yola döşediği uzaktan kumandalı bombanın infilak etmesi sonucu 1 asker hayatını kaybetti.

Pakistan ordusu, militanların hangi örgüte üye olduğuna dair bilgi paylaşmadı.

Pakistan'da, bu yıl özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde terör saldırıları arttı. İslamabad, saldırıların Afganistan'da konuşlu Pakistan Talibanı (TTP) tarafından planlandığını ve yönetildiğini savunurken Afganistan, bu iddiaları reddediyor.

''AFGANİSTAN'IN EYLEMSİZLİĞİ KABUL EDİLEMEZ''

Pakistan geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Afganistan'daki Taliban yönetiminin Pakistan'a karşı terör faaliyetlerine yönelik eylemsizliğinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Geo News televizyonuna konuşan Kakar, Kabil'in Afganistan topraklarını kullanarak Pakistan'da eylem yapan teröristlere karşı harekete geçme veya onları İslamabad'a teslim etme konusunda bir karar vermesi gerektiğini ifade etti.

Kakar, Taliban yönetiminin Pakistan'a karşı terör faaliyetlerine yönelik eylemsizliğinin kabul edilemez olduğunu dile getirerek Kabil'in, Pakistan Talibanı'nın (TTP) Afganistan'daki sığınaklarından haberdar olduğunu vurguladı.

Tüm Afganların Pakistan için önemli olduğuna işaret eden Kakar, Pakistan ve Afganistan'ın birbirlerinden ne beklediğini dürüstçe düşünmesi gerektiğini söyledi. Kakar, Pakistan'ın ülkedeki mültecileri geri göndermediğini ancak herhangi bir belgesi olmayan düzensiz göçmenleri sınır dışı ettiğini dile getirdi.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.