2021-10-05 11:27:40

Pfizer/BioNTech aşısının etkinliği 6 ay sonra düşüyor

ABD'de yapılan yeni bir araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının koruma etkinliği ilk ayda yüzde 88 iken beş ay sonra yüzde 47'ye düşüyor.

Pfizer/BioNTech aşısının etkinliği 6 ay sonra düşüyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Covid-19 aşıları arasında en popüler olan ve Türkiye'de de kullanılan Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili ABD'de yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları yayımlandı. The Lancet'te yayımlanan çalışmada, aşının Covid-19 enfeksiyonuna karşı koruma yeteneğinin ilk ayında yüzde 88 olduğu, ardından beş ay sonra yüzde 47'ye düştüğü tespit edildi.

Güney Kaliforniya'da yaklaşık 3,4 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada, aşının ilk kullanıma sunulduğu Aralık 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında, aşının hastaneye yatış ve ölümü önlemedeki etkinliğini yüzde 90'ın üzerindeydi. Hatta daha bulaşıcı olduğu tespit edilen Delta varyantına karşı bile en az 6 ay boyunca yüzde 90'ın üzerinde koruma sağlıyordu.

Yeni araştırmaya göre, aşının Delta varyantına karşı etkinliği ilk ayın ardından yüzde 93, dört ay sonra ise yüzde 53 olarak belirlendi. Ayrıca diğer koronavirüs varyantlarına karşı etkinlik yüzde 97'den yüzde 67'ye düştü.

''DELTA AŞIDAN TAMAMEN KAÇMIYOR''

Çalışma ile ilgili konuşan Kaiser Permanente Güney Kaliforniya Araştırma ve Değerlendirme Departmanından çalışma lideri Sara Tartof, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Bize göre bu, Delta'nın aşı korumasından tamamen kaçan bir varyant olmadığını gösteriyor. Öyle olsaydı, aşılamadan sonra muhtemelen yüksek koruma görmezdik, çünkü bu durumda aşılama işe yaramazdı. Düşük başlar ve düşük kalırdı.''

''AŞI VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ''

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın kıdemli başkan yardımcısı ve baş sağlık görevlisi Luis Jodar ise, "Varyantlara özel analizimiz, aşının Delta da dahil olmak üzere mevcut tüm endişe verici türlere karşı etkili olduğunu açıkça gösteriyor" dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde de ABD Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, iki doz Pfizer-BioNTech aşısı olanların bağışıklığının 7 ay sonra oldukça azaldığı tespit edilmişti.

Etiketler