Tarih : 02.12.2021 - 14:46 Yorum : 0

Pfizer'dan kritik soruya cevap: Her yıl aşı gerekebilir

BioNTech ile birlikte Koronavirüs aşısı üreten Pfizer'dan bir açıklama daha geldi. Şirketin CEO'su önümüzdeki yıllarda takviye dozlarının gerekli olabileceğini belirtti.

Pfizer'dan kritik soruya cevap: Her yıl aşı gerekebilir

Koronavirüs 2 yıldı gündemimizde olmaya devam ediyor. Dünya virüsle mücadele ederken virüs de hayatta kalmak için yeni varyantlar üretiyor. Son dönemde yeni varyant Omicron ile gündemden düşmeyen virüs pek çok ülkenin takviye doz ve bazı kısıtlama kararları almasına neden oldu.

HER YIL GEREKLİ OLABİLİR

Bu süreçte en çok 'her yıl aşı olmamız gerekecek mi?' sorusu merak ediliyor. ABD ilaç şirketi Pfizer'in Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Albert Bourla'dan bu soruya yanıt geldi. Bourla, önümüzdeki yıllarda da takviye dozların gerekli olabileceğini belirterek “Şimdiye kadar gördüğüm her şeye dayanarak bir tahminde bulunmamız gerekiyorsa, şunu söyleyebilirim ki yıllık aşıların çok sağlam ve çok yüksek düzeyde koruma sağlamak için muhtemelen gerekli olduğunu söyleyebilirim” dedi.
Dr. Bourlaayrıca, Pfizer'in yılsonuna kadar üç milyar doz aşı tedarik etmesini beklediğini ve dört milyar dozunun gelecek yıl teslim edileceğini söyledi.

ŞAHİN'DEN DE BENZER AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde Pfizer ile birlikte Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'den de benzer bir açıklama gelmişti. Şahin, her yıl bir doz hatırlatıcı aşıya ihtiyaç olabileceğini belirtmişti. Şahin, The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada varyantın daha yüksek oranda yeni enfeksiyonlara neden olabileceğini söylemiş ve aşılar ile ilgili çok konuşulacak ifadeler kullanıştı. Aşılı bir kişinin mutasyona uğramış virüsü yenmek için gerekli bağışıklık sistemi kapasitesine sahip olacağına inandığını belirten Şahin, insanları mümkün olduğunda takviye aşılarını yaptırmaya davet etmişti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber