19˚
İstanbul
19˚
açık
Nem %39
Rüzgar 6.38 /s
Cumartesi
23˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
Pazartesi
21˚/17˚
Salı
22˚/15˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-14 13:34:49

Hayvan katliamına göz yumuluyor: Plastik atıkları yutan 2 fil öldü

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bir çöp arazisindeki plastik atıklarını yiyen 2 fil daha ölü bulundu. Bölgede 8 yıl içinde 20 filin plastik atıkları yiyerek öldüğü bildirilirken yetkililere acil önlem alınması için uyarılarda bulunuldu.

Hayvan katliamına göz yumuluyor: Plastik atıkları yutan 2 fil öldü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’nun doğusunda yer alan bir köyde, açık araziye bırakılan plastik atıklarını yiyen 2 filin öldüğü bildirildi. Çevreciler ve veterinerler bölgede 8 yıl içerisinde 20 filin plastik atıkları yedikleri için öldüğünü belirtti. Bu durumun daha da kötüleşmesini önlemek amacıyla yetkililere seslenen veterinerler, bir an önce önlem alınması için uyarılarda bulundu.

YETKİLİLERE ÇAĞRI: HAREKETE GEÇİN

Yaban Hayatı Koruma Birimi Veterineri Nihal Pushpakumara fillere yapılan muayenelerinin sonucunda hayvanların çöpte buldukları büyük ve parçalanamayan plastik atıkları yutmasının ardından öldüklerini bildirdi.  Fillerin yakınlarında dolaşmasından korkan Ampara köyü sakinleri de çöpün biriktirildiği bölge çevresindeki zarar gören çitleri tamir edemedikleri için kendi hayatlarının da tehlikede olduğunu belirtti. 

Çevreciler ve veterinerler bölgede 8 yıl içerisinde 20 filin plastik atıkları yedikleri için öldüğünü belirtti.

Ampara köyünde yaşayan Keerthi Ranasinghe, yetkilerden hem fillerin hem de insanların hayatlarını korumak için harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

FİLLERİN DOĞAL ORTAMI YOK EDİLDİ

Sri Lanka’nın Palakkad köyünde bulunan büyük çöp sahası, 2008 yılında Avrupa Birliğinin yardımıyla kurulmuştu ve 2014 yılında da bölgede etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle çöpün biriktirildiği bölge çevresindeki elektrikli çitler zarar görmüş ve yerine yenisinin yapılmamasının adından fillerin çöp sahasına girmesine izin verilmişti. Hükümet, 2017 yılında hayvanları korumak amacıyla yaşadıkları bölgelerin yakınında bulunan çöplerin geri dönüştürüleceğini duyurmuş ancak hala çöplerin geri dönüşümüne başlanmamıştı.

Sri Lanka’da 14 bin olan fil sayısının 2011 yılında yapılan sayım sonucunda 6 bine düştüğü bildirildi. Bölgede fillerin doğal ortamlarının kaybolmasının ardından yiyecek bulmak için insanların yaşadığı yerlere gelmesinin ardından avcılar ya da çiftçiler tarafından birçoğu öldürülüyor.

 

Etiketler