Tgrt Haber
30 Ocak 2024 15:08 - Güncelleme : 30 Ocak 2024 15:08

Prens Harry'nin yönetim kurulunda olduğu vakıfta skandal suçlar

Sussex Dükü Prens Harry'nin yönetim kurulunda olduğu Afrika Parkları Vakfı çalışanlarının, kabile halklarına senelerdir kötü davrandığı hatta cinsel saldırılarda bulunduğu iddia edildi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Prens Harry'nin yönetim kurulunda olduğu vakıfta skandal suçlar
afrika,

İngiltere Kralı 3. Charles'ın en küçük oğlu Sussex Dükü Prens Harry'nin geçmişte 6 yıl başkanlığını yaptığı, geçtiğimiz yıl ise yönetim kurulu üyesi olduğu Afrika Parkları Vakfı'na dair iddialar skandal. Afrika'da 12 ülkede faaliyet gösteren, birçok ünlü iş insanının da bağışçı olduğu Vakıf, kabilelerde ve yağmur ormanlarında yaşayan yerlilere dayak ve cinsel saldırı iddialarıyla gündeme geldi.

İngiliz The Mail on Sunday'in haberine göre, Vakfın 2010'dan beri yönettiği Kongo'da Odzala-Kokoua Milli Parkı'nda yaşayan Baka halkı, yüzlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanım için de dahil balıkçılık, avcılık ve toplayıcılık yaptıkları ormanlara girişlerinin Vakıf çalışanlarınca engellendiğini iddia etti.

İŞKENCE EDİP GÖZALTINA ALDILAR

İsmi açıklanmayan Baka halkı üyesi, Vakıf çalışanlarınca elleri kelepçeli şekilde başının suya sokulduğunu söylerken, yine ismi verilmeyen aktivist, Baka halkından bir kişinin dövüldükten sonra yaralı halde gözaltına alındığını ve yaraları tedavi edilmediği için gözaltındayken öldüğünü öne sürdü.

Aktivist, lohusa kadına cinsel saldırı iddialarından da söz ederken, bir erkek çocuğuna ise Vakıf çalışanı tarafından zorla fuhuş yaptırıldığı iddiasında bulundu. Lohusa kadın, mahkemeye taşıdığı olay karşısında hak ettiği 1300 sterlinlik tazminatın çoğunu alamadığını, saldırganın ise çok kısa süre cezaevinde kaldığını öne sürdü.

İstismar konusunu örtbas etmek için sağlık çalışanlarının korkutulduğu iddiası da haberde yer aldı.

Prens Harry'nin yönetim kurulunda olduğu vakıfta skandal suçlar

PRENS HARRY'DEN GEREKLİ ADIMLAR İÇİN UYARI

Vakıftan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Kongo hükümeti ve yerli halklarla konuya ilişkin çalışma yürütüldüğü belirtilirken, iddiaların ciddiye alındığı ve güçlü şekilde inceleneceği vurgulandı.

Açıklamada, iddiaların doğruluğunu değerlendirmek için hukuk firmasıyla anlaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

Prens Harry'nin yöneticisi olduğu bir diğer vakıf Archewell'den konuya ilişkin açıklama yapılarak, Sussex Dükü'nün yaşananlardan haberdar olmasıyla Vakfın üst yöneticisi ve yönetim kurulu başkanını gerekli adımları atması için uyardığı kaydedildi.

PRENS HARRY'E ÇAĞRI

Haberde, Prens Harry'nin Afrika yerlilerinin hakları için çalışan sivil toplum örgütü Survival International tarafından uyarıldığı ve bu konuda kendisine mektup yazdığı belirtildi.

Mektupta, yapılan kötü muamele, işkence ve cinsel saldırıların sayısına bakıldığında bunun birkaç kişinin anormal davranışı olmadığına dikkat çekilerek, Prens Harry'den bunları durdurması için nüfuzunu kullanması istendi.

Survival International'ın mektubuna yanıt veren Afrika Parkları Vakfı Başkanı Peter Fearnhead ise cevabında, yaşananlara hoşgörü gösteremeyeceklerini belirterek, gerekli adımların atıldığını kaydetti.

Örgütün yöneticisi Caroline Pearce da Prens Harry'nin Vakıfla bağlantısını kesmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...