Tarih : 21.04.2021 - 13:31 Yorum : 0

Putin: Provokasyonlara cevabımız sert olacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis üyelerine hitaben yaptığı ulusa sesleniş niteliği taşıyan konuşmada, “Rusya, her ülke ile iyi ilişkileri olsun ister fakat provokasyonlara cevabımız sert olacak. Hiçbir ülkenin Rusya ile ilişkilerinde kırmızı çizgileri geçmeyeceğini umuyorum” dedi.

Putin: Provokasyonlara cevabımız sert olacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis üyelerine seslendi. Putin, her sene geleneksel olarak yaptığı ve ulusa sesleniş konuşması niteliği taşıyan konuşmada yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadeleden Ukrayna ile yaşanan gerilime kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimin yanı sıra Belarus’ta yaşanan siyasi karmaşaya Batılı ülkelerin dahil olmasına da değinen Putin, Batılı ülkelerin söz konusu girişimlerine sert tepki gösterdi.

Putin, Batılı ülkelere gözdağı vererek, “Herhangi bir nedenden ya da hiçbir neden yokken Rusya’yı suçlamak bir dizi ülke için bir tür spor haline geldi. Rusya, her ülke ile iyi ilişkileri olsun ister fakat provokasyonlara cevabımız sert olacak. Hiçbir ülkenin Rusya ile ilişkilerinde kırmızı çizgileri geçmeyeceğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Putin, sürekli kibirli davranmakla suçladığı ABD’ye yönelik de imalarda bulunarak, “Rusya her zaman kibirli tonda davranan ülkelerin karşısında durmaya devam edecek” dedi.

Sarmat balistik füzeleri envantere girecek
Rusya’nın nükleer ve hidrojen de dahil yeni enerji alanlarına ihtiyaç duyduğunu belirten Putin, Rusya tarafından geliştirilen Sarmat nükleer ve balistik füzeleri ile ilgili de konuştu.

Putin, Sarmat füzeleri ile donatılmış ilk birliklerin 2024 yılında muharebe görevini üstleneceğini söyleyerek, “Nükleer silahlar dahil askeri teçhizatımızı yeniliyoruz. Yeni güvenlik sistemleri oluşturmalıyız. Ordu, (hipersonik füze sistemi) Avangard ve Peresvet sistemlerini kullanmaya başladı, yakında da Sarmat füzeleri buna eklenecek. Rus birliklerinin kullanımına füze sistemleri Kinjal, Kalibr ve Tsirkon da girecek. 2024 yılına kadar ordunun modern silah teçhizat oranı yüzde 76 olacak ki bu çok iyi bir oran. Bu yıl içinde modern silahların nükleer silahlardaki oranı da yüzde 88'i aşacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber