2022-06-30 08:44:12 | Son Güncelleme : 2022-06-30 10:10:50

Putin ateş püskürdü: Finlandiya ve İsveç’e karşılık vereceğiz 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. İki ülkenin NATO’ya katılmasının kendileri için tehlikeli olduğunu belirten Putin, o bölgelerde askeri birlik ve altyapı oluşması durumunda karşılık vereceklerini söyledi.

Putin ateş püskürdü: Finlandiya ve İsveç’e karşılık vereceğiz 
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye-İsveç-Finlandiya ortak metne imza attı. Yapılan anlaşma ile birlikte İsveç ve Finlandiya terörle mücadele konusunda Türkiye ile işbirliği içerisinde olacak. Türkiye bu anlaşma metninin uygulanıp uygulanmadığını yakından takip edecek. Eğer iki ülke imzalanan ortak bildiriye uygun hareket etmemesi durumunda Ankara’nın ‘veto’ kozunun tekrar gündeme geleceği ifade edildi.

PUTİN ÜÇLÜ MUHTIRAYI DEĞERLENDİRDİ

Dünyanın yakından takip ettiği İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin Rusya’nın tepkisi oldukça merak ediliyordu. Putin gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtırayı değerlendiren Putin, Rusya'nın İsveç ve Finlandiya ile sorun yaşamadığını belirterek, "Ne toprak sorunumuz ne de anlaşmazlıklarımız var. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda bizi endişelendirebilecek bir şey yok." dedi.

“KARŞILIK VERMEK ZORUNDA KALIRIZ”

İki ülkenin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğu uyarısında bulunan Putin, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız. Bu bariz olan bir şey ve bunu net şekilde anlamaları gerekiyor." şeklinde konuştu. Ukrayna ile sorun yaşadıklarını belirten Putin, "Ukrayna ile durum tamamen farklıdır. Finlandiya ve İsveç'te buna benzer bir şey yok. Bu tamamen farklı bir durum. İsveç ve Finlandiya istiyorsa NATO'ya katılsınlar." ifadelerini kullandı. "NATO'nun Soğuk Savaş'ın kalıntısı olduğunu" belirten Putin, "NATO, ABD'ye dış siyasetinin bir enstrümanı olarak uydularını kendisinin buyruğu altında tutmak için lazımdır." dedi.

Foto Galeri
Stoltenberg'in 'Türkiye' hassasiyeti dikkat çekti

“UKRAYNA’DA HEDEF DEĞİŞMEDİ”

Rusya ve Ukrayna arasında 4 aydan fazla devam eden savaşa değinen Putin, "Ukrayna'daki hedeflerimiz değişmedi. 24 Şubat sabahı halka açık şekilde tüm ülkeye ve tüm dünyaya her şeyi söyledim. Buna ekleyeceğim bir şey yok. Değişen bir şey yok." açıklamasını yaptı. Ukrayna'da her şeyin planladıklarına göre yürüdüğünü belirten Putin, askeri eylemlerinin sonlandırılması konusunda tarih vermek istemediğini söyledi. Ukrayna'nın Poltava bölgesinde bulunan Kremençuk kentindeki Amstor Alışveriş Merkezi'nin vurulmasına da değinen Putin, "bunun bir terör saldırısı olmadığını ve patlamanın orada gerçekleşmediğini" savundu.

“RUS ORDUSU SİVİL HEDEF VURMUYOR”

Putin, "Rus ordusu hiçbir sivil hedefi vurmuyor. Buna gerek yok. Neyin nerede bulunduğunu tespit etmek için tüm imkanlara sahibiz. Uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla hedeflere ulaşabiliyoruz." ifadelerini kullandı.

PUTİN, BORIS JOHNSON’A TEPKİ GÖSTERDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un "Rusya Devlet Başkanı kadın olsaydı, savaş olmazdı" yönündeki açıklamasını değerlendiren Putin, "eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in Falkland Adaları için Arjantin'e karşı savaş başlattığını" anımsattı.

Putin, "Bir kadın savaşı başlatma kararı aldı. Falkland Adaları nerede ve İngiltere nerede? Bunun sebebi, emperyalist hırslar ve emperyalist statünün onaylattırılmasıdır. Bu nedenle mevcut İngiltere Başbakanı'nın bugün olanlarla ilgili atıfları yanlıştır." dedi.