2022-06-23 16:37:16 | Son Güncelleme : 2022-06-23 16:43:17

Putin'den 4 lidere çağrı: İşbirliği yapalım 

Rusya Devlet Başkanı Putin, sanal olarak düzenlenen BRICS toplantısında Batı'ya karşı işbirliği çağrısında bulundu.

Putin'den 4 lidere çağrı: İşbirliği yapalım 
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’nın 24 Şubat'ta Ukrayna’ya yönelik saldırısı devam ediyor. Başkent Kiev ve çevresinden şekilen Rusya, daha çok Donbas bölgesine yoğunlaşmış durumda. Putin'in emri ile başlayan savaş devam ederken Rusya Batı yaptırımlarının etkisini azaltmanın yollarını arıyor.  Sanal olarak düzenlenen BRICS toplantısında konuşan Putin, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderlerine seslenerek liderlere Batı'nın 'bencil eylemlerine' karşı işbirliği çağrısında bulundu.

TEK KUTUPLU DÜNYA BİTTİ 

Putin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: '”Sadece dürüst ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği temelinde, küresel ekonomide bazı devletlerin bencil eylemleri nedeniyle gelişen bu kriz durumundan çıkış yollarını arayabiliriz.” Geçtiğimiz hafta 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda konuşan Putin, tek kutuplu Dünya düzeninin sona erdiğini belirtmişti.  Küresel paralara güvenin baltalandığının altını çizen Putin, “Rus ekonomisine zarar verme girişimleri başarısız oldu” demişti.

ekonomik yaptırımlara tepki gösteren Putin, 'Küresel politikada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' sözleri ile Batı'ya gözdağı vermişti. Batılı devletler ve ABD tarafından Rusya’ya 5.000’in üzerinde ekonomik yaptırım uygulanmıştı. Buna karşılık olarak Rusya’da yaptırımlar uyguladı.