Tgrt Haber
28 Kasım 2023 22:09 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 22:18

Putin’den dikkat çeken 1967 vurgusu: Filistin bağımsız bir devlet olmalı

Rusya'nın başkenti Moskova'da Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mektubu okundu. Putin mektubunda, 1967 sınırlarına vurgu yaparak, Filistin’in bağımsız bir devlet olması gerektiğini söyledi.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
Rusya, Putin, Filistin

Filistin'in Moskova Büyükelçiliğinde 29 Kasım'da kutlanan Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü sebebiyle etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Filistin'in Moskova Büyükelçisi Abdel Hafız Nofal, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

ABBAS'IN GÜNE ÖZEL MESAJI OKUNDU

Etkinliğe Filistin bayraklarıyla katılan Filistin vatandaşları da Gazze Şeridi'nde İsrail ordusunun saldırılarında hayatını kaybedenlerin anısına büyükelçilik binasına çiçek bırakarak dua etti, İsrail aleyhine sloganlar attı. Filistin'in Moskova Büyükelçisi Nofal, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe katılanlara desteğinden dolayı teşekkür ederek, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın güne özel mesajını okudu.

“FİLİSTİN HALKI ACI İÇİNDE”

Putin'in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Bogdanov da Putin'in, Abbas'a gönderdiği mektubu okudu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların Filistin'in sivil halkına acılar yaşattığını belirtti.

Rusya'da Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü sebebiyle etkinlik düzenlendi.

1967 SINIRLARINA VURGU YAPTI

Rusya’nın Filistin için bağımsız bir devlet kurulmasından yana olduğunu belirten Putin, mektubunda Filistin'deki duruma değindi. Putin şunları kaydetti:

"Kanlı çatışmalar Filistin'in sivil halkına acılar yaşatıyor ve bu zamanda Rusya'nın, halkınızın, başkenti Doğu Kudüs ile 1967 sınırları içerisinde kendi egemen devletini kurma meşru hakkını hayata geçirmesinden yana tutarlı pozisyonunun teyit edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Filistin-İsrail meselesine kapsamlı, uzun vadeli ve adil çözümün sağlanması için temel koşuldur. Ortak çabalarla, Rusya ve Filistin arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin, çeşitli alanlarda karşılıklı çıkar sağlayan işbirliğinin daha da geliştirilmesini sağlayabileceğimizden eminim."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...