2022-06-25 11:00:04 | Son Güncelleme : 2022-06-25 11:31:46

Putin'i kızdıran gelişmenin ardından Rus vekil: İlk önce Londra'yı vururuz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Rusya'nın karadan bağlantısı olmayan, Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya arasında bulunan Kaliningrad'a transit geçişin engellenmesi bir hayli kızdırdı. Bu gelişmenin ardından Rus vekil Andrey Gurulyov, Kaliningrad'ta NATO ile savaşın çıkması durumunda ilk vuracakları yerin Londra olduğunu söyledi.

Putin'i kızdıran gelişmenin ardından Rus vekil: İlk önce Londra'yı vururuz
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya'nın karadan bağlantısının olmadığı, Baltık Denizi kıyısında Litvanya ve Polonya arasındaki toprağı Kaliningrad, konumu gereği yeni bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu. Litvanya'nın Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım listesinde olan bazı malların toprakları üzerinden Kaliningrad'a transit geçişini engelleme kararı alması Rusya ile Batı'yı bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'yı yaklaşık 4 aydır süren işgal girişimi nedeniyle zaten yüksek gerilimli bir hat üzerindeki Rusya ve Batı Kaliningrad'la beraber daha da gerildi. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Litvanya'nın Kaliningrad kararının 'düşmanca' olduğunu belirtti, ''Litvanya'nın kararına yakında yanıt verilecek. Yanıtımız, Litvanya halkı için ciddi ve hissedilir olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, durumun son derece ciddi olduğunu vurgulayarak "Karar alınmadan önce derin analiz gerektiren bir konu. Bu analizi yapmak da birkaç gün sürecektir." ifadesini kullandı.

''İLK VURULAN LONDRA OLACAK''

Rus devlet televizyonunda yayına katılan Rus Parlamentosu Savunma Komite Üyesi Yedek General Andrey Gurulyov, ise Kaliningrad üzerinden NATO ülkelerine gözdağı verdi. Olası savaş durumunda Rusya'nın Varşova veya Berlin'i hedef almayacağını; bunun yerine ilk olarak Londra'ya füze atacağını söyledi.

The Kyiv Independent sitesinde yer alan habere göre, Putin'in yakın çalışma arkadaşlarından olduğu kaydedilen Gurulyov, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"İlk hava operasyonu sırasında tüm düşman grubu yok edilecek dedi. Sözlerine devam eden Rus vekil, "Amerikalı veya İngiliz olmaları kimsenin umurunda olmayacak. Kesinlikle Varşova, Paris veya Berlin'den başlamayacağız. İlk vurulan Londra olacak. Kritik öneme sahip bölgeleri yok etme operasyonunun bir parçası olarak, Batı Avrupa'nın elektrik kaynakları kesilecek ve hareketsiz hale getirilecek. Tüm güç kaynağı siteleri yok edilecek. Üçüncü aşamada ise, soğukta, yiyeceksiz ve elektriksiz mücadeleye devam etme konusunda ABD'nin Batı Avrupa'ya ne diyeceğini bekliyorum. Onların kenarda nasıl kalacağını merak ediyorum. Kaba bir plan bu ve bazı anları kasıtlı olarak atlıyorum çünkü bunlar televizyonda tartışılmayacak.''