Tgrt Haber
12 Şubat 2024 11:04 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 11:45

Refah saldırısının ardından Hamas'tan ilk açıklama: Soykırım savaşının devamı

Gazze'nin kuzeyinden zorla sürülen Filistinlilerin sığındığı Refah'a saldırının ardından Hamas'tan ilk açıklama geldi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Hamas, Gazze, İsrail, Saldırı, Abd

İsrail'in Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırıların ardından zorla sürdüğü yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah şehri 40 hava saldırısıyla vuruldu. İsrail'in son hedefi Refah'a yapılan saldırının ardından Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail'in Refah kentinde 100'den fazla kişinin ölümüne neden olan saldırılarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Hamas'ın sosyal medya hesabından yayımlanan açıklamasında Rişk, "İşgalci İsrail'in Refah'ta bu gece 100'den fazla kişinin şehit edildiği katliamları, soykırım ve zorla yerinden etme savaşının bir devamıdır." ifadelerini kullandı.

Refah saldırısının ardından Hamas'tan ilk açıklama: Soykırım savaşının devamı - 1. Resim

REFAH'A SALDIRIDAN ABD DE SORUMLU

İsrail'in Refah'a saldırısının, Binyamin Netanyahu hükümetinin, soykırım eylemi olarak kabul edilebilecek her türlü adımı durdurmak için acil tedbirleri onaylayan Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarını görmezden geldiğini doğruladığını vurgulayan Rişk, şunları kaydetti:

"Netanyahu'ya dün yaktıkları yeşil ışık ve soykırım savaşını sürdürmesi için ona sağladıkları açık destek nedeniyle Refah katliamından Netanyahu hükümetiyle birlikte (ABD Başkanı Joe) Biden yönetimi de tümüyle sorumludur."

Refah saldırısının ardından Hamas'tan ilk açıklama: Soykırım savaşının devamı - 2. Resim

İsrail'in sivillere yönelik soykırım suçlarının durdurulmasını isteyen Rişk, "Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşimi Milletler Güvenlik Konseyine Siyonist saldırganlığı ve Gazze Şeridi'ndeki savunmasız sivillere karşı devam eden soykırım suçlarını durdurmak için acil ve ciddi eyleme geçme çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

REFAH'TA EN AZ 100 KİŞİ KATLEDİLDİ

Filistin resmi ajansı WAFA, Refah'taki hastane yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail'in kente düzenlediği saldırılarda 100'den fazla kişinin öldürüldüğünü ve hastanelere yüzlerce yaralı getirildiğini belirtmişti.

Refah saldırısının ardından Hamas'tan ilk açıklama: Soykırım savaşının devamı - 3. Resim

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah kent merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurmuştu.

Refah saldırısının ardından Hamas'tan ilk açıklama: Soykırım savaşının devamı - 4. Resim

Yerel kaynaklar, İsrail ordusunun savaş uçakları, yoğun topçu atışı ve savaş gemileriyle denizden açtığı ateşle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilen Filistinlilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...