Tgrt Haber
11 Şubat 2024 12:10 - Güncelleme : 11 Şubat 2024 12:10

Refah'a olası saldırı endişesi: Ölüm çemberindeyiz

İsrail'in Gazze'nin kuzeyine saldırıları nedeniyle güneydeki Refah'a sığınan yüz binlerce Filistinli muhtemel kara saldırısı nedeniyle endişe içinde. 

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
İsrail, Gazze, Saldırı, Filistin

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 128. günde de devam ederken yüz binlerce Filistinlinin sığınmak zorunda kaldığı Refah'a saldırı ihtimali zaten tedirgin olan halkı büyük bir endişeye sevk etti. Gazze'nin kuzeyine yapılan saldırılar nedeniyle zorunlu olarak Refah'a sığınan halk, İsrail'in kara saldırılarını Refah'a taşıyacağını söylediğinden beri çaresizce tehdit altında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın Refah'ı hedef aldığı açıklamalarının ardından Filistin yönetimi de böyle bir saldırının 'yeni bir soykırım döngüsü' anlamına geleceğini, bunun 1,5 milyon Filistinliyi tehdit ettiğini belirtti.

Refah'a olası saldırı endişesi: Ölüm çemberindeyiz - 1. Resim

FİLİSTİNLİLERİN SIĞINACAK YERLERİ KALMAYACAK

İsrail'in Filistinlileri zorla göç ettirmesinin ardından 2,5 milyon nüfusa sahip Gazze'nin yaklaşık yarı nüfusu Refah'a sığındı. İsrail ise sıklıkla hava saldırılarıyla Refah'ı hedef alıyor. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak yerlerinin kalmayacağından endişe duyuluyor.

Kuzey bölgelerinden İsrail'in saldırıları ve katliamları nedeniyle güneydeki Refah kentine göç eden Filistinliler, burada da hayatlarının tehdit altında olduğunu belirtiyor.

Refah'a olası saldırı endişesi: Ölüm çemberindeyiz - 2. Resim

Refah kentinde yerinden edilen kadınlar, İsrail'in "Refah'ın güvenli bölge olduğunu iddia ettiğini" ancak buraya da yoğun hava saldırıları düzenlediğini ifade ederek, "ölüm çemberinde" olduklarını düşünüyor.

''ÖLÜM ÇEMBERİNDE ORADAN ORAYA SAVRULUYORUZ''

Filistinli genç kadın Diyana Sıyam, İsrail'in saldırıları ve tehditlerinin, kendilerini zorla evlerinden ettiğini söyledi. Sıyam, saldırıların başında öncelikle Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla Gazze Vadisi'ne tahliye edildiklerini daha sonra İsrail'in sözde güvenli bölge olduğunu açıkladığı Refah'a sığındıklarını aktardı.

Genç kadın, "İsrail'in güvenli olduğunu iddia ettiği Refah, şimdi yoğun bombardıman altında ve kara saldırıları sinyalleriyle ölüm çemberine dönüştü. Biz ölüm çemberinde oradan oraya savruluyoruz." dedi.

Refah'a olası saldırı endişesi: Ölüm çemberindeyiz - 3. Resim

Refah'ın güvenli bölge olmadığını vurgulayan Sıyam, "Buraya da kara saldırıları başlarsa nereye gideceğiz? Gazze'nin tamamı bir ölüm çemberi, güvenli hiçbir yer yok." diye konuştu. Sıyam yeniden göç etmek istemediklerini belirterek, "Gazze kentinde zorla evimizden yerimizden edildik, bunların tekrar yaşanmasını istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

''AKIBETİMİZ MEÇHUL''

Refah'a yaklaşık 4 ay önce göç eden Dua Maslah, İsrail ordusunun kente yönelik olası kara saldırısından endişe ettiğini dile getirdi. Refah'a yönelik kara harekatının yakınlaştığı yönündeki söylentilerin ardından korku içinde yaşadıklarını ifade eden Maslah, şunları kaydetti:

"İsrail tehditlerini uygularsa akıbetimiz meçhul. O zaman ne yapacağız? Evlerimize bir daha dönebilecek miyiz? Başka bölgelere ya da Sina'ya mı göç edeceğiz?"

Maslah, İsrailli yetkililerin, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınır hattı ve sığınmacıların kaldığı çadırların olduğu "Philadelphia Koridoru"nu (Selahaddin Koridoru) kontrolüne ilişkin açıklamalarından da oldukça endişe duyduğunu aktardı.

Evlerine dönmek istediklerini ve tehcir girişimlerini kesin bir şekilde reddettiklerini belirten Maslah, ölene kadar kendi topraklarında kalacaklarını ve buradan çıkmayacaklarını vurguladı.

Maslah, Refah kentinde durumun kötüye gittiğini, en basit insani gereksinimlerinden dahi yoksun olduklarını aktararak ellerindeki kısıtlı imkanlarla kurdukları derme çatma çadırların kendilerini ne soğuktan ne de yağmurdan koruduğunu, kışın soğuk günlerinde bu çadırlarda yaşamanın çok zor olduğunu ifade etti.

Refah'a olası saldırı endişesi: Ölüm çemberindeyiz - 4. Resim

YENİ BİR GÖÇ MUHTEMEL

Filistinli Meha Usfur da İsrail'in Gazze saldırılarını başlattığı 7 Ekim'den bu yana 2 kere yerinden edildiğini söyledi.

Han Yunus'tan çıkarak İsrail'in güvenli bölge diyerek Filistinlileri göçe zorladığı Refah kentinde bir bölgeye sığındıklarını ifade eden Usfur, kente kara işgalinin gerçekleşmesi durumunda yeni bir göç dalgasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda Gazze'de güvenli bir bölge kalmayacağını dile getiren Usfur, "Bu saldırılar ve göçler bizi çok yordu artık daha fazla dayanacak gücümüz kalmadı." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...