• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  118399
 • up
  USD
  6.8579
 • down
  EURO
  7.7786
 • up
  GBP
  8.6147
 • up
  Altın
  397.688
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 01.09.2017 - 09:33 Yorum : 0

'Referandumdan ‘hayır’ çıkarsa istifa ederim'

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumuna yönelik Irak ve İran yönetimlerinin açıklamaları giderek sertleşirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani referandumdan ve Kerkük’ten vazgeçmeyeceklerini tekrarladı. “İnşallah gelecek bayram bağımsızlık bayramı olur” diyen Barzani, referandumdan ‘hayır’ çıkması halinde istifa edeceğini de söyledi.

'Referandumdan ‘hayır’ çıkarsa istifa ederim'

Kürt yönetiminin bağımsızlık referandumu kararına tepkiler sürerken Kerkük’ün de referanduma dahil edilmesi tartışmayı daha da alevlendirdi. Kerkük’te yaşayan Türkmen ve Arap grupları, kararın iptal edilmesine yönelik merkezi yönetime başvururken, Irak yönetimi ve İran’dan açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanlığı, Kerkük İl Meclisi’nin bağımsızlık referandumuna katılma kararını, “tehlikeli ve kışkırtıcı” bir eylem olarak değerlendirdi. 

‘Gelecek bayram’

Açıklamada “Uyarıyoruz, bölgede ve Irak’ın komşuluğunda yeni krizlere neden olabilecek herhangi bir eyleme katlanamayız” denildi. 

Irak Başbakanı Haydar El Abadi de kararı “Tek yanlı ve yasa dışı” olarak tanımlayarak, bunun daha fazla çatışmaya neden olacağını ileri sürdü ve Kürt yönetimine diyalog çağrısı yaptı, “Kürdistan yönetimi ile tüm sorunları çözmeye hazırız” dedi.
 
Tepkileri Erbil’de akademisyenlere değerlendiren Barzani, referandumdan geri adım atmayacaklarını ve belirlenen tarihte yapılacağını tekrarladı. Kurulması planlanan Kürt devletinin federal bir devlet olacağını ifade eden Barzani, “Her bölge kendi parlamentosuna sahip olacak, bu devlete herkes ortak olacak. Her vilayet kendi kendini yönetecek” dedi.

‘Son Kürt kalana kadar’

“İnşallah gelecek bayram bağımsızlık bayramı olur” diyen Barzani, “Referandum kararı tarihi bir karardır. Bağımsızlık uğrunda gerekiyorsa her türlü bedeli ödemeye hazır olmalıyız” diye devam etti.

Bağdat’ta mezhepçi bir hükümetin olduğunu ve Kürtleri umursamadığını ileri süren Barzani, Kerkük’ün Kürt kimlikli olduğunu ve bu konuda gerekirse savaşacaklarını belirtti. Barzani “Kerkük bizim için her şeyden daha kutsaldır. Kerkük birlikte yaşam için örnek olmalı. Ama birileri kalkıp fırsattan istifade Kerkük’te savaş çıkarmaya çalışıp, kenti güç kullanarak bizden almaya kalkışırsa, işte o zaman tüm dünya bilsin ki son bir Kürt kalana kadar savaşacağız. Kerkük başkalarının olmayacak, 

Kürdistan’da kalacaktır.”

Barzani, Şark Al Avsat Gazetesi’ne verdiği röportajda ise “Biz referandumu halkın oyuna sunuyoruz, ben halkıma karşı olan görevimi yerine getirmek istedim, olur da Kürdistan halkı referandum için ‘hayır’ derse görevimden istifa ederim çünkü artık çalışmam için bir sebep kalmaz” dedi.

Kaynak : Milliyet
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber