2021-11-10 16:29:35

Romanya'da hastaneler cesetlerle doldu: Adeta savaşın içindeler

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgının Romanya’yı adeta savaş koşullarının görüldüğü bir ülke haline soktu. Ölüm oranını Almanya’nın 17 katından daha fazla olduğunun ve vakaların neredeyse önlenemez bir hale geldiği belirtildi.

Romanya'da hastaneler cesetlerle doldu: Adeta savaşın içindeler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Romanya’da neredeyse önlenemez bir duruma geldi. Ölüm ve vaka oranların çok hızlı yükseldiği ülkeden adeta savaş koşulları yaşanıyor. Ülkede kilisenin aşı karşıtı yorumlarından dolayı karşıtların sayısı git gide yükseliyor. Hükümetin aşı politikasını bu durumu önemli ölçüde etkilerken doktorlar aşı karşıtlarına karşı daha fazla mücadele etmeye başladı.

“KORONAVİRÜSTEN KORKMAYIN”

New York Times'ın haberine göre, Romanya'nın son zamanların en yüksek vaka ve ölü sayısının görüldüğü ülke olmasının altında aşı karşıtı söylemler var. Aşılanmaya karşı yerel kiliselerin yorumları halkı oldukça etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde, Romanya'nın güneyindeki bir Ortodoks Kilisesi piskoposu, cemaatine yaptığı konuşmasında, "Televizyonda gördüklerinize kanmayın ve koronavirüsten korkmayın" dedi. Giurgiu Piskoposu Ambrose de cemaatine "Aşı olmak için acele etmeyin" diye seslendi. Aşı karşıtı söylemlerde bulunan Piskoposa polis tarafından cezai soruşturma başlatıldı.

'KORKUDAN DEĞİL, BİLİMDEN SÖZ ETMELİYİZ'

Romanya'da sağlık merkezlerinde insanları 'gerçeğe döndürmek' için hastanelerdeki ağır hastaların fotoğrafları, devasa panolarda sergileniyor. Hastaların ve virüsün ciddiyetini anlatmak için "Boğuluyorlar, pişmanlar" şeklinde bir slogan kullanılıyor.

 

Etiketler