2022-03-01 21:50:06 | Son Güncelleme : 2022-03-01 22:16:53

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko BM'de yanlışlıkla ifşaladı: Rus birliklerin hareket yönünü gösterdi

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gösterdiği harita sosyal medyada yayıldı. Lukaşenko'nun haritada yanlışlıkla Rus birliklerinin Ukrayna'daki hareket yönünü ifşa ettiği iddia edildi.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda hitap etti. Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko, Ukrayna topraklarına Belarus'tan saldırı gerçekleştirildiğine ilişkin iddiaları yalanladı.

Lukaşenko, "Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonlarına katılmak gibi bir planımız yok" ifadelerini kullandı. Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Rusya ve Ukrayna arasında başlayan müzakere sürecinin Putin ve Zelenskiy arasında bir görüşmeye varabileceğini belirtti.

Lukaşenko'nun açıklamasına Kremlin Sözcüsü Peskov'dan "Putin-Zelenskiy görüşmesinden bahsetmek için erken" yorumu geldi.

STRATEJİK UKRAYNA HARİTASI

Lukaşenko’nun BM Genel Kurulu’nda bir hareket damga vurdu. Lukaşenko BM genel Kurulu'na hitap ederken bir harita gösterdi. Görüntülerde yanlışlıkla Stratejik Ukrayna haritasının gösterildiği aktarıldı. Haritada Rus birliklerinin hareket yönünün açığa çıktığı öne sürüldü.

Yayılan görüntü sonrası Rus birliklerinin Ukrayna’daki planları haricinde Odessa’ya yakın olan Moldova’nın da sıradaki hedef olduğu iddia edildi.

Etiketler