Tgrt Haber
10 Aralık 2023 16:47 - Güncelleme : 10 Aralık 2023 17:08

Rus lider Putin ve İsrail Başbakanı Netanyahu'dan 'Gazze' görüşmesi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 50 dakika süren bir telefon konuşması gerçekleştirdi. Netanyahu, Rus temsilcilerin BM ve diğer platformlarda İsrail'le ilgili sergiledikleri tutumdan rahatsızlığını dile getirdi ayrıca İran konusunda da uyarıda bulundu.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Sputnik
Rus lider Putin ve İsrail Başbakanı Netanyahu'dan 'Gazze' görüşmesi
Gazze, İsrail, Vladimir Putin, Rusya

İsrail Başbakanlık Ofisi, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Rus lider Vladimir Putin'in görüştüğünü açıkladı. Netanyahu'nun sözcüsü The Times of Israel'e yaptığı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kabine toplantısından erken çıktığını ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 50 dakika görüştüğünü söyledi. Açıklamada, Netanyahu, görüşme sırasında Rusya vatandaşlığı da bulunan bir İsrail vatandaşının Gazze'den tahliyesi konusunda Moskova'nın gösterdiği çabalar için Putin'e minnettarlığını ifade etti.

Ayrıca Netanyahu, Rus temsilcilerin BM ve diğer platformlarda İsrail'le ilgili sergiledikleri tutumdan rahatsızlığını dile getirirken Rusya'nın İran'la tehlikeli bir işbirliği yaptığını öne sürdü. İsrail Başbakanı, Gazze Şeridi'ndeki rehinelere erişim konusunda Kızılhaç Örgütü'ne baskı yapılmasını da Putin'den talep etti.

KREMLİN NETANYAHU-PUTİN GÖRÜŞMESİNİ AÇIKLADI

İsrail'in ardından Kremlin'den de görüşmeye dair açıklama geldi. Kremlin, Putin’in İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, ''Rusya’nın sivillerin acısını ve halen devam eden çatışmayı hafifletmek için mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu'' söylediğini aktardı. Açıklamada, "Rus tarafı, sivillerin acısını hafifletmek ve çatışmaları azaltmak için mümkün olan her türlü yardımı sağlamaya hazırdır” sözlerine yer verildi.

Görüşmede, ayrıca, Rus vatandaşları ve aile üyelerinin tahliyesinin yanı sıra Gazze'de tutulan İsraillilerin serbest bırakılması konularında etkileşimin sürdürülmesi konusunda işbirliğinin devam etmesine duyulan karşılıklı ilgi ifade edilirken, temasların sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldı.

Yazılı açıklamanın devamında, “Putin’in İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmenin odak noktası, Filistin-İsrail çatışma bölgesindeki acil durum ve özellikle Gazze Şeridi'ndeki felaket niteliğindeki insani durum olup, Rus lider, terörün tüm tezahürlerini kabul etmediğini bir kez daha dile getirmiştir” denildi.

Putin, ayrıca terör tehditlerine karşı mücadelenin sivil halk için vahim sonuçlara yol açmamasını sağlamanın önemini vurguladı.

Kaynak: Sputnik
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...