Tarih : 04.12.2021 - 18:22 Yorum : 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD basınına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD basının Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik yer alan haberlere tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD basınına tepki

ABD basının ABD istihbarat raporlarına dayandırdığı ve Rusya'nın, Ukrayna'yı işgal edeceğine yönelik iddiaların yer aldığı haberlere Rusya Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, Rusya'nın 2022 başlarında Ukrayna'yı işgal edeceğine dair raporların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“ABD BASINI ABD'NİN SALDIRGAN EYLEMLERİNDEN ENDİŞE DUYMALI”

Moskova'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması hakkında Zaharova, "Rusya Silahlı Kuvvetlerinin kendi topraklarında faaliyetleri egemen bir devletin meşru hakkıdır" dedi. ABD basınında çıkan Rusya’nın hamleleri “endişe verici” olarak yorumlamasına tepki gösteren Zaharova, "NATO operasyonlarından Karadeniz'deki tatbikatlar ve Ukrayna'ya silah tedariki. ABD basını Rusya'nın değil Amerika'nın saldırgan eylemlerinden endişe duymalı" dedi.

“KLASİK BATI TAKTİKLERİ”

Batılıların Rusya'yı suçladığı yöntemleri "klişe" olarak değerlendiren Zaharova, "ABD, Ukrayna çevresinde durumu ağırlaştırmaya yönelik özel operasyonlar yönetiyor ve sorumluluğu Rusya'ya atıyor" ifadelerini kullandı. ABD'nin, Rusya sınırlarına yakın yerlerde provokatif eylemler gerçekleştirdiğini aktaran Zaharova, "Provokatif eylemlerin sonunda Rusya suçlanıyor. Prensip olarak değişen bir şey yok. Klasik batı taktikleri. Sadece küstahlık ve yalanların dozu etkileyici" dedi.

Etiketler : Rusya Abd Basın Abd Ukrayna
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber