2022-06-23 09:13:09 | Son Güncelleme : 2022-06-23 09:20:09

Rusya dünyaya duyurdu: Çembere aldık 

Ukrayna'daki savaş Lysychansk bölgesinde devam ediyor. Rusya bölgede yaklaşık 1300 Ukrayna askerini çembere aldığını duyururken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den ise Batı'ya bir çağrı daha geldi.

Rusya dünyaya duyurdu: Çembere aldık 
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile başlayan Ukrayna savaşı son zamanlarda ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Bölge kıran kıran  bir savaşa sahne oluyor.  İki ordu da bölgenin kontrolü için tüm gücünü seferber etmiş durumda.

Rus devlet haber ajansı TASS'a göre, Rus kuvvetleri Ukrayna birliklerini Lysychansk'ın güneyinde kuşattı. Luhansk Halk Cumhuriyeti (LPR), yaklaşık 1300 Ukraynalı asker ve yabancı paralı askerin, Lysychansk'ın güneyinde bulunan Hirske ve Zolote bölgesinde Rus kuvvetleri tarafından çembere alındığını açıkladı. Rus güçlerinin Lysychansk'ın yaklaşık 12 kilometre güneybatısındaki Volcheyarovka köyünü ele geçirdiği belirtildi. 

Ukrayna cephesinden henüz çembere alındığı iddia edilen askerler ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

ZELESNKİ'DEN SON ÇAĞRI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise ağır silah talebini yineledi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Batı'ya savaş alanında Rusya'ya eşdeğer ağır silah sevkiyatını hızlandırmaya çağırırdı. 'Donbas'ta büyük hava ve topçu saldırıları var' diyen Zelesnki, sözlerine şöyle devam etti: “Donbas'ı adım adım yok etmek istiyorlar. Lysychansk, Sloviansk, Kramatorsk... Bu şehirlerden herhangi birini Mariupol'a dönüştürmeyi hedefliyorlar.”

Putin, bir süredir Ukrayna'nın ülkenin doğusunda soykırım yaptığına dair iddiaları dile getiriyordu. Doğu bölgesinin 3’te 1’i 2014'teki savaştan bu yana Rus yanlıları tarafından tek taraflı bağımsızlık ilan edilmişti. Rusya destekli küçük özerk bölgeler olarak varlığını sürdürüyordu. Savaşın başlamasından birkaç gün önce Putin, bu iki bölgenin tümünün Ukrayna'dan bağımsızlığını kabul ettiğini açıkladı.