Tgrt Haber
29 Kasım 2023 16:37 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 16:42

Rusya ilhak ettiği Donetsk'teki köyü Ukrayna'nın elinden aldı: Köy kurtarıldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk bölgesinde Ukrayna'nın kontrolündeki Artyemovskoye köyünü ele geçirdiklerini duyurdu.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
Rusya ilhak ettiği Donetsk'teki köyü Ukrayna'nın elinden aldı: Köy kurtarıldı
Ukrayna, Rusya, Donetsk, Savaş

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerine ilişkin açıklama yapıldı. Rus Silahlı Kuvvetlerinin taarruzlarına devam ettiği kaydedilen açıklamada, "Donetsk yönünde 'Güney' birlikleri, hava ve topçu kuvvetlerinin desteğiyle ön cephedeki durumu iyileştirdi, (sözde) Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Artyemovskoye köyünü kurtardı." ifadeleri kullanıldı.

Rus hava kuvvetlerinin Donetsk bölgesindeki Mejevoye yerleşim birimi yakınlarında Ukrayna hava kuvvetlerine ait Mig-29 savaş uçağını düşürdüğü aktarılan açıklamada, bugüne kadar Ukrayna'ya ait 544 uçak, 255 helikopter, 9 bin 301 insansız hava aracı, 442 hava savunma füze sistemi, 13 bin 687 tank ve zırhlı araç, 1187 çok namlulu roketatar, 7 bin 205 obüs ve havan topu ve 15 bin 746 özel askeri aracın imha edildiği aktarıldı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA SON DURUM

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı neredeyse iki senedir devam ediyor. Savaşın ilk zamanlarındaki yoğun çatışma dönemlerinin ardından şimdi sahada her iki taraf da ilerleyemez durumda. Zira, uzun zamandır taraflar pozisyonlarını değiştirmiş değil.

İsrail-Filistin Savaşı’nın başlamasıyla dikkatlerin üzerlerinden çekildiğini söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve yönetimi Batı’dan gelen desteklerin azalmasından duyduğu endişeleri dile getiriyor. Rusya ise Ukrayna’ya karşı savunma pozisyonuna devam ederken Gürcistan’da yeni bir üs kurma hazırlığında olması dikkati çekiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...