22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %55
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-28 10:29:21

Rusya-Ukrayna geriliminde sıcak gelişme! Pentagon sınırı işaret etti

ARusya-Ukrayna gerilimine ilişkin ABD'den kritik açıklamalar geldi. ABD, Rusya'nın son 24 saatte Ukrayna sınırındaki askeri yığınaklarını artırdığını belirtti. Bu gelişmeler sonrasında, Afganistan ve Irak'ın işgalinde de kullanılan 82'inci ve 101'inci Hava İndirme Tümenleri, 4'ündü Piyade Tümenine bağlı bazı birlikler ile Arizona, Texas, Louisiana, ve Georgia'da olmak üzere 4 Hava Üssü'nün teyakkuza geçirildiği ifade edildi.

Rusya-Ukrayna geriliminde sıcak gelişme! Pentagon sınırı işaret etti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma ihtimali sonrası AB ve ABD peş peşe açıklamalar yaptı. NATO, olası askeri harekat gündemdeyken ABD F-15 savaş uçaklarını Estonya'ya konuşlandırdığını bildirdi. Rusya’nın Karadeniz’de 20 savaş gemisi ve SU-35 uçaklarıyla tatbikatı Ukrayna’ya hazırlık olarak nitelendirildi.

PENTAGON’DAN YENİ AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kirby, Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere ve Belarus'a yaptığı askeri yığınağını son 24 saatte daha da arttırdığını açıkladı.

Kirby, "Rusya'nın yığınağına ilişkin, Ruslar son 24 saatte, ülkelerinin batısına ve Belarus'a önemli ölçüde muharip güç yığmaya devam etti. Günü birlik artışlara girmeden, oradaki kabiliyetlerine dramatik seviyede değilse de belirli ölçüde eklemeler yaptığını görmeye devam ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

3 PARTİ DESTEK GÖNDERDİK

Kirby, ülkeye Ukrayna'ya neden hava savunma sistemi vermediklerine ilişkin bir soruya, "Çok olmadı, yakın zamanda bir hava ve füze savunma değerlendirme ekibimiz oradaydı. Bu kabiliyetlerle ilgili kaygılar konusunda Ukrayna ile kapsamlı görüşmeler yaptılar. Bu devam eden bir süreçtir. Zaten onlara henüz 3 parti destek gönderdik. Devamı da gelecek. Bu sürecin önüne geçmek istemiyorum. Ukrayna'ya verilen silahların detayın çok girmeyeceğim. Onlarla ihtiyaçları konusunda sürekli bir iletişim halindeyiz. Bahsi geçen silahlar konusunda da bu görüşmeler devam edecek diye düşünüyorum. Buradan herhangi bir silahın verilmesi veya o silahla ilgili teslim takvimi konusunda söz vermiyorum." ifadeleriyle cevap verdi.

ABD TEYAKKUZDA

Teyakkuza geçirilen 8 bin 500 asker ile ilgili bazı bilgiler de veren Kirby, Afganistan ve Irak'ın işgalinde de kullanılan 82'inci ve 101'inci Hava İndirme Tümenleri, 4'ündü Piyade Tümenine bağlı bazı birlikler ile Arizona, Texas, Louisiana, ve Georgia'da olmak üzere 4 Hava Üssü'nün teyakkuza geçirildiğini belirtti.

 

Etiketler