2022-07-03 17:57:08 | Son Güncelleme : 2022-07-03 21:31:11

Rusya Ukrayna'nın 'son kale'sini aldı

Son dakika haberi: Rus ordusu Ukrayna’nın doğusundaki saldırılarını yoğunlaştırdı. Ukrayna’nın doğudaki "son kale" olarak tanımladığı Lysychansk ele geçirildi.

Fotoğraf (AA)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Fotoğraf (AA)

Rusya dünyanın tüm uyarılarına rağmen Ukrayna’ya karşı sert saldırılarını sürdürüyor. Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamalarda silah bırakma ve diyalog çağrısında bulunmuştu. NATO ise İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecinde gelebilecek tehdit ihtimaline karşı iki ülkeye gündemine alarak Rusya’ya yaklaşmaması uyarısında bulunmuştu. İsveç, Finlandiya, Ukrayna üçgenindeki uyarıları dikkate almayan Rusya yeni saldırılar gerçekleştirdi. Rusya, Ukrayna’nın doğudaki "son kale" olarak tanımladığı Lysychansk’ı ele geçirdi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın doğudaki 'son kale' olarak tanımladığı Lysychansk’ın Rus ordusu tarafından tamamen kontrol altına alındığı duyuruldu.

ÇARPICI RAPOR

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna’nın doğusunda bulunan Rus yanlısı ayrılıkçı Luhansk Halk Cumhuriyeti’nde devam eden operasyonalar hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

Rapora göre, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri'nin Lugansk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri birimleriyle koordineli olarak yürüttüğü başarılı operasyonlar, Lisichansk ve çevredeki çeşitli yerleşim yerlerinde tam kontrolün sağlanmasıyla sonuçlandı; bunların en büyüğü Belogorovka, Novodruzhesk, Maloryazantsevo ve Belaya Gora'dır. Son 24 saatte kurtarılan yerleşimlerin toplam alanı 182 kilometrekare.

TAMAMEN KONTROL ALTINDA

Ukrayna’nın doğudaki son kale olarak tanımladığı Lysychansk’ın Rus ordusu tarafından tamamen kontrol altına alındığı duyurulan açıklamada, “Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin Luhansk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri birimleriyle koordineli olarak yürüttüğü başarılı operasyonlar, Lysychansk ve çevresindeki çeşitli yerleşim yerlerinde tam kontrolün sağlanmasıyla sonuçlandı” denildi.

SON 24 SAATTE 182 KİLOMETRELİK ALAN

Lysychansk dışında kontrol sağlanan yerleşim yerlerinin Belogorovka, Novodruzhesk, Maloryazantsevo ve Belaya Gora olduğu aktarılan açıklamada, son 24 saatte kontrol sağlanan bölgenin 182 kilometrekarelik bir alana denk geldiği ifade edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin danışmanı Oleksiy Arestovych yaptığı açıklamada, Lysychansk’ı Ukrayna’nın doğusundaki “son kale” olarak tanımlamıştı.

UKRAYNA ORDUSU DOĞRULADI

Ukrayna’nın Lysychansk kentinin Rus ordusu tarafından tamamen kontrol altına alındığı duyurulmasının ardından Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna ordusunun Lysychansk'tan geri çekildiğini doğruladı.